PRESSEMEDDELELSE - 29 Apr 2009
Det er webdivisionen Travelmarket Interactive, der har udviklet en CMS platform skræddersyet til rejsebranchens selskaber, som nu også skal anvendes af Hyatt i USA. I forvejen har mere end 150 rejseselskaber i 10 lande løsninger fra Travelmarket Interactive - de fleste i Danmark, Norge og Sverige.
Websiden skal bl.a. kommunikere specialtilbud, medlemsfordele og nyheder til rejsebureauerne, som skal registrere sig for at få fuld adgang til de mange informationer fra Hyatt.
Samarbejde med globalt netværk
Ordren til Travelmarket er kommet via den globale virksomhed Discover The World Marketing, som samarbejder med hundredevis af rejseselskaber. Travelmarket har indgået en salgsagent aftale med Discover The World Marketing. Dette har bl.a. også medført webproduktioner for Ukraine Airlines og Air New Zealand.
"Det glæder os, at store internationale rejseselskaber vælger web- og bookingløsninger fra vores webdivision. Vi har med vores Travelmarket Interactive division tæt samarbejde med en lang række af rejsebranchens selskaber, og det understøtter vores primære forretning som er rejsesøgemaskinen travelmarket.com" - udtaler adm. direktør Ole Stouby fra Travelmarket.
Travelmarket forventer ikke, at aftalen får indflydelse på årets resultat.
Yderligere information:
Travelmarket, direktør Ole Stouby, telefon 7643 3054 - mobil 40817247,
ols@travelmarket.com
Certified Adviser
Dahl-Sørensen & Partners A/S, Amager Torv 9, 1160 København K, tlf. 3364 9200, website: www.dspco.dk
Om Travelmarket
Travelmarket driver en international internetbaseret rejsesøgemaskine - www.travelmarket.com med avancerede søgefaciliteter. Selskabet retter sig mod ferierejsende, der gratis får stillet rejsesøgemaskiner til rådighed. www.businesstravelmarket.dk er en målrettet service til virksomheders erhvervsrejser. Travelmarket A/S (cvr 25 92 33 24), Nørregade 77, 7100 Vejle er noteret på First North under TMCOM