Travelmarket Danmark
Vælg land:
Log ind
 

Gratis Rejsedagbog

 

 
filippinerne2010 » Beretninger » Besøg, weekendture og praktikken

Besøg, weekendture og praktikken

Nu er det vist på tide jeg får skrevet lidt igen - undskyld der er gået så lang tid siden sidst!

Jeg har haft besøg hjemmefra at min kæreste, Steffen. Det var utrolig dejligt at se ham igen og vi oplevede så meget sammen. Efter vi havde tilbragt nogle få dage i Cebu, tog vi til Bohol hvor vi boede på Alona Beach. Vi havde nogle dejlige dage her med afslapning, god mad og en rundtur på Bohol hvor vi så Tarsier, Chocoate hills, prøvede en 800 meter lang zipline, holdte slanger og en masse andet. Derefter havde vi en enkelt nat i Cebu city, hvorefter turen gik til Boracay. En fantastisk ø - en af verdens 7 bedste strande. Her prøvede vi både hjemdykning, vandscootere og bådtur. Derudover slappede vi af og hyggede os på den smukke ø. Vi havde 3 dage sammen med min bror og hans kæreste på Boracay, så det var rigtig hyggeligt. Det var rigtig hårdt at sige farvel til dem alle igen!

Da de alle var rejst og praktikken var godt igang igen, valgte vi at tage en weekend tur til Palawan - og fejre mia's fødselsdag. Flyvturen tog ca. en time til puerto princessa på Palawan. Vi ville til El Nido, da vi havde hørt det skulle være helt fantastisk der. Hvad vi ikke vidste var at det krævede at vi tog en bus som tog 6-7 timer. Vi kom frem og som vi havde hørt, var det helt fantastisk smukt. Så flot natur og lækker strand. På selve dagen hvor mia fejrede år tog vi på bådtur. Først ud til en rigtig bounty ø, hvor vi så vilde aber hoppe rundt i træerne, derefter hen til en lagune, hvor vi snorklede og så videre hen til en anden strand. Det var så flot det hele!

Praktikken hernede går rigtig godt! Vi er alle 4 glade ved stedet, bådeglade for børnene og personalet. Lige nu er vi i fuld gang med Kreativ uge, hvilket børnene er vilde med. Næste uge begynder vi på noget empati tema, så der er masser at se til.. (: Og så kommer julen jo, hvor der kommer en del besøgende på stedet.
Vi har alle 4 (Mia, Svanna, Birgitte og jeg) valgt at vi vil tilbringe juleaften ude på praktikstedet, så det ser vi meget frem til..

Svanna og jeg har sammen været til Feeding med Rise Above, hvor vi om morgenen kørte ud til en skole i et rigtigt fattigt kvarter. Her lavede vi mad til alle børnene på skolen. En hel fantastisk oplevelse, at være med til at hjælpe på denne måde også.

Jeg nyder stadig filippinerne i fulde drag, men begynder så småt at glæde mig til at komme hjem til Danmark.
pas på jer selv derude.. (:



Billeder kommer

Beretnings info

 
Travelmarket Danmark
Rejsesøgemaskinen Travelmarket.dk søger mere end 1.000 websider for at finde den bedste og billigste rejse til dig.
EmediateAd