Kære alle sammen..
Der er simpelthen sket så meget på det sidste, at jeg helt opgav at opdatere!!
Men, men nu er jeg oven på igen.. Uni er overstået, og eksamenerne forhåbentlig veloverstået..
Det blev også lige en tur til Adelaide for at se nogle veninder.. Fantastisk, masser af god mad, alt for meget regn, en tur ned på en venindes frugtplantage farm, og møde med en klappe-kænguru, der boede hos en meget underlig dame langt ude på landet..
Sidste uge i Melbourne skulle der bare turistes igennem, så vi var rundt at se så meget som muligt.. (og spise så meget som muligt.. hmm).
Farvel til alle vennerne hernede, meget underligt.. heldigvis kom David endelig herned, så det hjalp meget.. Afsked med elskede Melbourne, der endte meget hektisk med en sindsyg køretur mod trafikken og sporvognene, for lige at se lufthavnsbussen køre for næsen af os-
Vi landede i Sydney tirsdag aften.. Spændte kørte vi mod Hyde Park, hvor vi skulle overnatte hos nogle venner fra højskolen.. Lige i centrum, gågang til Botanisk have og en spytklat fra Opera Huset.. Sol fra en skyfri himmel, og så ellers fart over feltet.. Sydney har indtil videre været 'all about the animals'!! Vi lagde ud med hajer, fisk og andre vanddyr i Sydney Aquarium, derefter en tur i Sydney Wildlife World, hvor alle dyrene vra fra Australien.. I dag har vi været i Taronga Zoo i rigtig, rigtig mange timer.. Smuk sejltur til Zoo og så bare dyreparadis!! Det skal ses :)
.. og vi fik da det hele med.. på sejlturen tilbage havde vi en fantatisk guided tur, der lød nogen lunde sådan her: .. hvis I kigger til højre nu ser i nudiststranden (og ja folk var splitternøgne og ude og bade!).. og kigger I til venstre er der to legesyge delfiner.. Tror nok lige folk var i tvivl om, hvor der skulle kigges hen!!
Imorgen er sidste dag i Sydney, hvor vi skal udforske strandene, og så går turen videre til Byron Bay.
Håber I alle sammen har det godt.
Stort knus