Travelmarket Danmark
Vælg land:
Log ind
 

Gratis Rejsedagbog

 

 
chilebolivia2010 » Beretninger » Potosi 3, Bolivia


 

  

Potosi 3, Bolivia

Ja vi er stadig i Potosi, igaar aabnede der sig pludselig en mulighed for at vi kunne komme afsted fredag aften ved 18 tiden med taxi. To kvinder fra Canada ville tage afsted der og ville meget gerne dele taxi med os, billigere og rarere at vaere flere. Saa vi haabede paa den mulighed. Naa men til morgenmaden kunne vi godt se og hoerer at de talte med en stor fransk gruppe og vi spurte ind til om vi stadig havde en aftale, det viste sig saa at den gruppe ville proeve at komme igennem blokadere allerede til formiddag og de ville bare ud saa hurtig som muligt da den ene har hoejdesyge. De spurte om de skulle spoerge om der evt var plads til os, hvilket der var, men Mike ville ikke, da de allerede ville koere kl 11 og det ville vaere meget usikkert om vi kunne komme igennem. Saa vi besluttede at blive endnu en nat. Naa ud i byen med os, der var jo stadig butikker aabne, selvom flere lukkede i loebet af dagen igaar. Vi proevede at koebe vand et sted og pludselig stod der 20 vrede mennesker rundt om hendes lille bod og bankede paa facaden for at sige at hun skulle lukke, vi havde ingen mulighed for at koebe nogenting og maatte gaa videre. Fandt et sted, til overpris men vi skulle jo havde vand. "vores" broed butik havde sagt at de ville have aabent idag men den var lukket, som stort set alt andet ogsaa. Naa hjemme paa hotellet gik jeg paa nettet for at "laese" den lokale avis. Jeg forstod jo ikke saa meget, men jeg kunne da se billederne af store blokader med en masse vrede mennesker der blokere vejene med sten, busser, baenke og dem selv. Og der stod saa at den ville vaere 72 timer mere. Jeg for op paa vaerelse for at faa Mike ned han kan jo lidt mere spansk end jeg kan. Og hvad han fik ud af det var at strejken ville fortsaestte fra paa mandag morgen og 72 timer frem. og altsaa ikke i weekenden. Saa maaske kan vi komme afsted imorgen, men ingen ved med sikkerhed. Naa men mens jeg var paa computeren kom alle vores franske og canadiske venner tilbage, det havde vaeret helt umuligt at komme gennem blokaden saa de blev noed til at komme tilbage. Godt vi ikke var taget med, kan man saa taenke, havde jeg bestemt havde vi nok proevet. Naa men de ville saa foersoege at komme igennem i aften og koerte for et par timer siden. Spaendende om de kommer tilbage i aften.
Lidt senere paa dagen talte jeg med et par fra Holland som skal afsted imorgen aften efter de har vaeret paa minetur, de sagde at vi gerne maatte komme med. Men jeg ved ikke om vi forsoeger allerede om formiddagen. Vores fly er imorgen kl. 14 saa det har vi misset under alle omstaendigheder. Jeg haaber virkelig at den kvinde paa hotellet fik lavet billetten om som hun sagde, men vi var ingen mulighed for at tjekke det. Maa bare stole paa det. Hold op det ene efter det andet. Jeg traenger til ferie naar jeg kommer hjem.
Det positive og gode: Mike har det bedre, og vi gik rundt et sted i byen som vi aldrig ville have set hvis vi allerede havde taget afsted i torsdags som planlagt.  Nok for idag. Skriver mere i morgen. Kh Linda

Beretnings info

 
Travelmarket Danmark
Rejsesøgemaskinen Travelmarket.dk søger mere end 1.000 websider for at finde den bedste og billigste rejse til dig.
EmediateAd