Jeg er blevet antaget som voluntør af Impact, som er en voluntør forening, der er en del af Leve Børnene/Viva Network; det internationale netværk for kirkeligt arbejde med børn i nød.
Jeg er den første volontør som sendes til Thailand , og er derfor rigtig glad for at kunne være den som baner vejen for at andre kan rejse dertil og hjælpe udstedte børn.
Jeg har tidligere været udsendt som frivillig gennem Impact, da jeg forrige sommer var i Honduras med 15 andre unge for at arbejde med gadebørn. Denne rejse var et møde med en verden så langt fra ens egen. Jeg troede at jeg skulle ned for at give men jeg endte med at modtage langt mere end hvad jeg nogenside kunne have forestillet mig. På trods af at jeg er vokset op i en familie med forældre der elsker mig og i et velfungerende land som Danmark, så syntes det at være mennesker som dem jeg mødte i Honduras, der lærte mig noget om hvad det vil sige at leve.
Når man engang har mærket og set nøden i de børns øjne, så er det uden at tvivle at jeg endnu engang vælger at bruge tid og penge på at rejse ud for at hjælpe børn i nød. Jeg ved at jeg med de ressoucer jeg bringer med mig, kan gøre en forskel i enkelte børns liv alene det er det hele værd.
Denne gang rejser jeg til sydøstasien, til Thailand, hvor jeg har valgt at tilbringe de næste 11 måneder af mit liv. Jeg starter mit ophold i Bangkok hvor jeg skal gå på sprogskole i 2 måneder for at lære at tale og forstå thai. I slutningen af oktober rejser jeg nord på, til Chiang Mai, hvor jeg på børnehjemmet Asias Hope skal bo sammen med de udsatte børn og unge frem til marts 2008. Jeg skal deltage i det daglige arbejde og undervise i bla. engelsk. På børnehjemmet Asias Hope betyder det samvær med knap 100 Hill Tribe børn under primitive forhold, da børnehjemmet er under opbygning.
Efterfølgende skal jeg fra marts - maj arbejde på House of New Hope som er et hjem der tilbyder unge mødre et diskret ophold, hjælp og vejledning i tilvænningsfasen som nybagt mor.
Tilsidst, men ikke mindst begiver jeg mig som backpacker, ud på en kulturel rundrejse i juni - aug, som skal bringe mig til bla. til Cambodia, Vietnam, Singapore, Malaysia og Fillipinerne.
Tak fordi du vil følge med i mine oplevelser !
/Kristine