Travelmarket Danmark
Vælg land:
Log ind
 

Gratis Rejsedagbog

 

 
indien » Gæstebog

  • Skriv i gæstebogen

  • hey begge inditøser.
    ja, jeg kender godt nok ikke ida, og har ikke set line i en menneskealder, men jeg vil bare lige ønske jeg al muligt held fortsat på jeres vilde eventyr!

    det er utrolig interessant a læse om jeres updates - tænk hvor har i bare været afsted længe.. tog i ikke afsted i august sidste år? wouw nu nærmer sommeren sig jo herhjemme igen, og det betyder vel, at i har været væk i næsten et helt år..!
    hvornår flyver i egentlig hjem mod norden igen?

    (ah ikke tænke på danmark nu, hvis i stadig er i udlandet og nyder livet).. hvordan er det gået her det sidste stykke tid?

    det må være mærkeligt pludselig a være fri til a rejse rundt som turist efter a have været sammen med velkendte mennesker og omgivelser i så lang tid, men er det ikke fedt a komme ud og prøve kræfter med det uvisse og ukendte på egen hånd?
    godt i har opsnuset nogle mennesker, der kan hjælpe jer lidt (togmiraklet lyder som om det var guld værd).. hey og hvor er det skønt a i kan sprede lidt danskhed ud i verden i form a pandekager ;)

    jeg sidder midt i en skr. eksamen i dansk og kan bare drømme mig ud i verden... jeg har rykket mit skrivebord hen foran mit vindue, så der kommer lidt lys over landet og computeren - det letter stemningen.. har 4 dage i alt til a forfatte den (der er 4 pkt, som skal besvares) og det er lige til a få stress over.. men her efter 2 dage er jeg da kommet fint igang - nu skal der bare lige gives gas her til sidst.. har en fed klasse og venner, der ikke er længere væk, end man kan give dem et kald og så er hjælpen på vej :)

    åh tror minsandten der er stjerner på nattehimlen i aften - sjovt a tænke på, at i måske kan se de samme stjerner som os herhjemme, selvom der er en halv jordklode imellem os..

    håber i nyder livet - sender lykketanker

    bolette*

    29. | bolette * |

  • halløjsa
    når dette skrives er I paa vej til Delhi - og når sikkert frem i god tid til at naa lufthavnen - den nationale - og videre til Goa.
    Det var godt I kom igang med jeres egen rejse paa trods af at alt virkede en smule uoverskueligt saa er det hele jo faldet paa plads og I vokser dag for dag med realisering af jeres planer.
    Goa bliver helt sikkert en dejlig prik over et inden I begiver jer mod Danmark som nu har fundet sin smukke side frem med solskin og forårsblomster - så glæd jer Danmark venter efter mange og dejlige dukkerter i det indiske ocean.
    kys til jer vi savner jer
    kærlig hilsen karin

    28. | karin |

  • Kære Line og Ida.
    Var lidt lettet over at få bekræftet at I kom godt tilbage fra tigersafari, kun for igen at blive skræmt over at se Jer flyve rundt som det naturligste i verden. (ved godt jeres maver sikkert sagde noget andet). Det mest fantastiske når man bladrer rundt i Jeres billeder er, at I HELE TIDEN ser hamrende godt ud - glade og åbne for alt det fantastiske omkring Jer. I er de sejeste tøser jeg kender. Glæder mig vildt til en krammer !!
    Foråret er på vej - solen skinner og vi er nået over de 5 grader :)
    Skal hilsen mange gange fra Lars

    27. | Susanne (Gudmor) |

  • Kæreste Ida og Line.
    Jeg sidder her med tårer ned af begge kinder. Jeg har lige set alle jeres vidunderlige billeder og det var åbenbart nok til at jeg kan mærke hvor meget jeg savner Indien og hvor meget jeg savner jer. Hvor ville jeg gerne være blevet. Det er hårdt at være hjemme men ok. Lige nu længes jeg bare, så det gør helt ondt.
    Jeg tænker på jer hver eneste dag.
    Kærlige knus
    Ida

    26. | Rani |

  • Hej mine skønne tøser =)

    Håber at I har det rigtig godt og nyder det nordlige Indien!!! Jeg har været hjemme nu i lidt over i en uge. Det er bar så koldt, så tænker meget på jer og den dejlige varme jeg forlod sammen med jer.
    Mine negle går det ikke for godt med. De er ved at løsne sig eller de har løsnet sig, så det er bare et såørgsmål om tid før de falder af=(
    Håber at høre fra jer!!!!!!!!!!

    Knusser fra Line (Bornholm)

    25. | line munch |

  • Hej mine dejlige tøser!!!

    Nej, hvor jeg savner jer, der går ikke en dag hvor jeg ikke tænker på jer. Jeg skuere hele tiden tiden 4.5 time frem i mit hovede for at finde ud af hvad I ca laver!!!
    I skal virkelig nyde varmen og friheden dernede. For herhjemme er det hele hektisk og virkelig koldt. Min flyvetur hjem gik rigtig godt indtil at jeg skulle flyve fra København til Bornholm, der blev jeg forsinket i 45 min pga af sne på vingerne =( Halvdelen af familien stod ude i lufthavnen for at tage imod mig med blomster og flag. Men det blev lidt hektisk for havde åbentbart en lægetid kl 15, som jeg havde 5 min til at nå. Men da jeg kom hjem var de der alle sammen igen, hvor der stod varme boller og kakao på bordet. Mums. Har fået smagt alle lækre sager vi savnede derhjemme, som ristet rugbrøg med ost og selvfølgelig kød. Det er ikke for at pine jer at jeg skriver dette, det er kun for at holde mit eget mod oppe i misundelse på at I stadigvæk er i Indien.
    Håber at I får en fantastisk tur indtil jeg skriver til jer igen =)

    De varmeste hilsner fra Line (Bornholm)

    24. | Line |

  • Kære begge to.
    Hvor er det bare dejligt at læse og høre om jeres tur og se de skønne billeder (hvor ser I bare dejlige ud).
    Hvor er det fedt at I får prøvet så forskellige ting lige fra at besøge tigre til at "lære" hotelkokken at lave danske pandekager.
    Det er selvfølgelig overvældende at være alene i det store Indien, men jeg er sikker på I med hinandens hjælp nok skal komme igennem det med store og fantastiske oplevelser med i bagagen.
    Det er nok værd at ofre lidt på overnatningerne, så I kan sove trygt og få et dejligt bad o.lign.
    Tænker rigtig meget på jer og glæder os forsat til læse, høre og se om jeres bedrifter.
    1.000.000 knus og kram fra Lines mor.

    23. | Susanne |

  • Okey proever igen... det her travelloghalloej er en kunst at finde rundt i!
    Kaere Line og Idagsen, haaber i for en super spaendende tur paa tomandshaand! varme tanker her ra lima

    22. | Laerke |

  • Hej dejlige piger.
    Saa dejligt at hoere om jeres vellykkede tur til Udaipur!!
    For Tine og mig gik det mindre smertefrit. Narresh kiksede lidt med togbilletterne, hvilket endte med at vi sad klemt sammen i seks stive timer... Da vi langt om laenge naaede frem til togstationen sagde vi farvel til Ida, Line og Pieternel, der alle tog til lufthavnen. Vi sagde ogsaa farvel til de andre, da de jo havde booket fint hotel via IDEX. Saa er var Tine og jeg... All alone i store Delhi. Vi fik hurtigt booket et hotel i backpackeromraadet via et turistbureau. Det skulle vi aldrig have gjort. Det var det mest snuskede hotelvaerelse vi nogensinde har set; Doeren kunne ikke laases, madras var der ingen af, rigtigt indisk toilet, en masse larm og vaerst af alt intet bad! Vi havde desvaerre betalt for det, saa der var ikke rigtig noget at goere. I dag fik vi heldigvis booket et nyt og langt bedre hotel. Vi er igen sammen med hollaenderne, islaendingene og Eva og havde en super sightseeingdag i Delhi. I morgen gaar turen til Goa, hvor Shellie, Flutie og aabenbart ogsa Dave venter - herligt!
    Vi glaeder os til at hoere mere!
    Vi SAVNER jer!
    Kys og Kram fra Tine og Anne.

    21. | Tine og Anne |

  • Kære Line og Ida
    Har lige været inde og bladre rundt i beretninger og billeder, fik helt sug i maven. Var den sidste ikke før tigersafari ?! Er ikke i tvivl om, det må være helt fantastisk, men vil have det meget bedre når I har skrevet igen ! Er bare så stolt over, at I har lyst og mod til at kaste Jer ud i hele dette eventyr. Pas godt på hinanden. Nu sner det her !!! :)
    Knus Susanne

    20. | Susanne (Lines stolte "gudmor") |

  • Hej Ida og Line..
    Det lyder lækkert og spændende i Indien.. Ville sådan set bare lige sige hej og sige at jeg har læst nogle af jeres breve hjem. Håber i får en god rundtur, pas på jer selv!
    Nåede lige at se nogle af cizzle pigerne inden jeg tog til Kina, det var nice. Joe viste endda stolt sin sygeplejerske uniform frem :), men vi manglede dig Line.
    Vi ses nok engang hjemme i Dk. Vi må i hvert fald lige mødes til en øl til sommer, når de fleste er kommet hjem fra hvor de nu er.
    Jeg har det godt i Kina, det er vildt spændende og kæmpe kulturchok. Skal over og undervise nu, der sidder en klasse på 65 elever og venter på jeg kommer og underviser dem - dem er der 14 af... puha engang imellem savner man gymnasiet... :) men også kun en sjælden gang imellem.
    Ha det godt begge to - ses i DK.
    Kh Tinne

    19. | Tinne 3. cizzle |


  • Øv hvor jeg savner jer...

    18. | Olsen |

  • Hej Line og Ida.

    Det lyder spændende med en tigersafari, pas nu på I ikke bliver ædt.
    I kan glæde jer til Udaipur. I en kunstig sø ligger et tidligere sommerpalads, der nu er lavet om til hotel. Man skal sejles fra fastlandet til hotellet hver gang man skal derud og igen når man skal ind. Det er det smukkeste hotel man kan forestille sig. Vi boede der i 3 dage.
    Det var dog utroligt at I mødte en fra gymnasiet, ja verden er trods alt lille.
    Vi ønsker jer en rigtig god tur fortsat, det er dejligt at I mødes med Idas forældre.
    Her går alt som det plejer.
    Kærlig hilsen
    Morfar og Mormor.

    17. | Lines Morfar og Mormor |


  • Hej søde Line og Ida

    Undskyld jeg først får nosset mig sammen til at skrive nu, men det er der så mange grunde til.
    Først vil jeg nævne at jeg er meget glad på jeres vegne. DEt ser ud som om I har det godt. Og hold da op nogle spændende billeder. Neeej hvor er jeg misundelig :)

    dernæst er der en lille besked til min kære søde lill´line ;

    for jeg blev bare så glad i mit hjerte da jeg fik dit brev.. Ihh hvor jeg blev rørt. Det varmede meget i mit indre. Tusind tusind tak :)
    hvor er du bare sød...

    Det var også bare en kæmpe oplevelse pludselig at sidde med noget i hånden, der kommer så langt væk fra, hvor en anden har siddet og skrevet og tænkt på én.. :) wouw fascinerende

    Glæder mig også helt vildt til at se dig igen, og nyde sommer og det hele i dit selskab :)
    her er lidt tomt, og meget underligt uden min elskede veninde.

    Held og lykke på resten af rejsen.. glæder mig til at følge med
    (næsten som en serie TV eller noget :)

    Kærlig hilsen Signe

    16. | Olsen |

  • Hej Piger
    Skønt at se jeres billeder. De er både sjove og spændende.
    Line, din nye frisure klæder dig rigtig godt.

    Vi glæder os allerede til næste beretning fra jer.
    Her i Danmark har vi en del uro blandt unge (især) anden-generations-indvandrere.
    De startede sidste weekend på Nørrebro med at brænde nogle containere og biler af, og den "udtryksform" har bredt sig til andre byer og er blevet til afbrænding af biler og skoler, ja selv en vuggestue er forsøgt afbrændt!
    Hvad f..... der foregår i deres hoveder (og deres forældres) må guderne (!) vide.
    Snart kalder de det et modtræk til danskernes diskrimination af muslimer, snart skyldes det genoptryk af Muhammed-tegninger, men mon ikke det i virkeligheden bare er nogle utilpassede unger der møgkeder sig. Det er under alle omstændigheder ikke rart.

    Kan I nu ha´ det forsat godt. Husk at vi (hele tiden) tænker på jer.
    Knus far og mor (altså Lines)

    15. | Lars & Susanne |

  • Hej Ida og Line og co.
    En meget, meget god og levende beretning fra lejrlivet - det bliver efterhånden meget mere konkret for os at forstå med alle detaljerne. Vi glæder os til at høre (når I får tid i jeres travle program) om ørken-/kamel-turen og mere nyt om skolen og børnene ... Nyt herfra: Visa-ansøgning er nu indleveret på ambassaden, og rejserute nogenlunde fastlagt (sendt pr. mail til Ida) så vi måske kan finde et mødested-/tid. Vibs blev vildt overrasket og glad da du (Ida) ringede i dag!
    Godt med noget hårklip - men nu ikke noget med hennahårflip vel piger.
    Herhjemme er vintergæk og erantis møjsommeligt krøbet op af jorden til glæde for os alle -så rykker foråret nærmere heldigvis.
    Lyset kommer tilbage og man kan nå hjem inden det igen er blevet mørkt.
    Vi glæder os voldsomt til at se jer
    Kærlig hilsen
    Morten Karin

    14. | Morten og Karin |

  • Kære Ida og Line.

    Tak for den nye beretning og for mail. Det ser ud til at I har det rigtig spændende. Vi morede os over jeres oplevelser med at undervise, det er svært at få proppet lidt lærdom ind i hovederne på eleverne. Men vi grinede.

    Bor I jer 2 i en hytte eller er I fire? Var det koldt at overnatte i ørkenen eller kunne kamelerne varme jer. Vi glæder os til næste beretning, men kan godt se, at der er problemer med at få tid og med at få plads ved computeren og hvis strømmen så også går er det jo ikke nemmere.

    I har handlet meget, men husk at toldreglerne siger at man kun må have for hvad der svarer til 1350 danske kroner med hjem,
    ellers skal der betales told og moms. Hvis I sender pakker hjem, så må I nok hellere dele varerne over flere pakker. Jeg kender ikke reglerne for en pakke der sendes, men gætter på at værdien skal angives. Der må være nogen hos jer, der ved noget om det.

    Her er det højt flot solskin og 8 - 10 grader om dagen, om natten er det 6 - 7 grader, så det har ikke meget med vinter at gøre. I har det sikkert koldere om natten.

    Ha´ det rigtig godt begge to, pas godt på jer selv og på hinanden.

    Kærlig hilsen

    Lines Morfar og mormor

    13. | Lines morfar og mormor |

  • hej piger
    jeg savner jer.
    HVor er det underligt at se jer foran Taj Mahal - et af verdens syv vidundere! Kunne i føle vidunderligheden? eller, det ¨kan man jo vist ikke sige...
    så er i jo ude at sluge hele verden i én stor mundfuld! Her påhøjskolen sluger man en meget lille, men super komprimeret verden i en ligeså stor mundfuld - og dg er der så stor forskel!
    her i weekenden tholder minna og eli farvelfest...der bliver lige pludselig så tomt i gode gamle KBH.
    Jeg glæder mig sådan til at sejer igen en dag.
    de allerkærligste hilsner,
    gamle, røde nanna

    12. | nanna s - gamle nanna |

  • Hej Piger

    Blev lige så GLAD GLAD, da jeg fik besked om at jeres rejsedagbog er blevet opdateret. Jeres billeder bliver desværre skåret af med en grå bjælke, men det er i hvertfald et rigtig godt billede af Ida foran Taj Mahal, og det ser ud til at være nogle fine huse, gætter på at det er dem I bor i.

    Håber også der kommer en beretning fra jer, er nemlig dødspændt på at høre fra jer.

    Masser af knus og tanker fra mor-Sus

    11. | Susanne Schmidt-Andersen |

  • Hej Søs og Line.

    Greetings from Denmark! Netop hjemvendt fra hhv. Stavanger og Sønderjylland, og hermed en lille (og træt) hilsen fra din storesøster.

    Det lyder til at I har det fantastisk. Er MEGET misundelig på alle jeres oplevelser! Håber I nyder det, får masser af indtryk og en dejlig masse mad!! Elsker dig og tænker på dig (Møgunge, vi savner dig allerede!!!! :) )

    Kys, knus og Kram

    Cecilie

    10. | Cecilie |

  • Hej piger!

    Jeg har lige været inde og læse jeres første beretning og det lyder jo helt vildt og meget anderledes end højskolelivet i Jylland!
    Jeg er ret imponeret over, at I allerede efter en uge har haft overskud til at skrive og fortælle om det hele (det er personligt ikke lykkes mig endnu)
    Godt at høre, at I tænker på de stakkels elefanter,- det varmer en dyrevens hjerte!
    Nu må jeg løbe igen, men glæder mig til læse mere herinde!

    Kys fra mig

    9. | Nanna (N) |

  • Tak for en god beskrivelse af jeres foerste oplevelser paa turen - og nogle gode billeder m. sari! Det var spaendende og jeg glaeder ligt til at hoere mere ,naar I har tid og overskud. I oejeblikket sidder jeg paa den saedvanelige internetcafe i Paris og hoerer gamle pop-hits fra Abba til Michael Jackson. Ida: jeg skal hilse fra Touffik som jeg skal spise middag med i morgen.
    Mange hilsner
    Morten

    8. | Morten L |

  • Kære Musling og Ida.
    Håber jeres første uge i det Indiske har levet op til jeres forventninger - og måske også mere end det.
    Danmark er lige blevet Europa-mestre i herrehåndbold, og det er jo noget vi kan bruge her i vores trygge og hyggelige del af verdenen.
    Vi skal hilse dig, Line mange gange fra familien Karlsson i Veksebo. Pauline og Mads var også hjemme fra Fyn da vi besøgte dem i går. De fortalte, at de er ved at planlægge at tage 6 måneder til Indien efter dette skoleår. Så du kan nok fortælle dem en masse når du kommer hjem.
    Masser af knus og tanker til jer fra far og mor.
    PS. Kan I se Carlsvognen?

    7. | Lars & Susanne |

  • Kæreste søster Line:-)
    Jeg håber jeres flyvetur gik godt ,på trods af ,du ikke havde det alt for godt,høre at I måtte lave et lille STOP på vej til lufthavnen.
    Jeg håber ikke du synes det er alt for hårdt ,at være væk hjemmefra ( især fra Brormand) ,for der er jo laaaang tid til,før du kommer hjem,dette er jo kun starten ;-)
    Søde søster du skal vide jeg tænker på dig hver dag,og ønsker du må få den fedeste oplevelse ,og samtidig lære noget af det.
    Et kæmpe kys og kram fra din nevø Asbjørn,og et endnu større smæk kys fra mig,husk jeg ELSKER dig Line.
    Obs en krammer fra svoger.
    De kærligeste hilsner søster Mia

    6. | Storesøster |

  • hej med jer
    Via Anders har vi hørt breaking news at I bor hos en rar indisk familie får god indisk mad og skal ride på elefanter og se Taj Mahal.

    Det er glædeligt at I er godt i gang med oplevelserne og vi håber at se det på billeder på et tidspunkt
    De kærligste hilsner fra
    karin

    5. | karin |

  • Hej Sild

    Skønt, at i er kommet godt af sted. Det bliver spændene - at hører om rejsen vidre!

    Glæder mig til at se billeder - klem Frederikken :)

    4. | Frederikke |

  • Måske vil det glæde jer at høre at Pia Christmas Møllers barnlige stunt (samt de grønlandske mandaters pludselig medvirken i dansk indenrigspolitik), mistede styrke, da Ny Arrogance valgte at støtte regeringen. Hvilket derved afblæste dramaet.

    Asylpolitiken er derved i regeringens hænder igen - omend med Khaders små mandater, er det vel bedre end oppositionens idéer.

    Alt godt, ingen krise alligevel.

    (Håber alt er vel i Indien, pas godt på hinanden)

    --
    I kan højst sandsynligt regne ud hvem undertegnede er :D

    3. | Undertegnede |

  • Hej Tøser
    Glæder os at høre I er kommet godt til Delhi, håber I også er kommet godt videre til Camp Shiv. Glæder os til at følge jeres rejse og oplevelser på denne hjemmeside. Mange knus herfra.

    2. | Lars & Susanne |

  • Hej Ida og Line
    Hermed bare en lille hilsen i gæstebogen. Vi kan se at flyveren er landet kl. 23:45 New Delhi tid, og er sikre på at I er trætte efter den lange rejse. Mange hilsner herfra.
    Måske vil det glæde jer at vide at Pia Christmas Møller har samlet et flertal uden om regeringen for en aftale om asylsøgerne og deres børn som (trods alt) er bedre end DFs "tilbud". Hav det godt - vi er spændt på at høre ...

    1. | Morten L og Karin P |

  • Navn:*

    Kommentar:*

 
Travelmarket Danmark
Rejsesøgemaskinen Travelmarket.dk søger mere end 1.000 websider for at finde den bedste og billigste rejse til dig.
EmediateAd