Travelmarket Danmark
Vælg land:
Log ind
 

Gratis Rejsedagbog

 

 
2007 » Beretninger » Crew Agencies

Crew Agencies

Havde snakket med Nicci om at førges rundt til de forskellige agencies.


Hun havde en aftale om at mødes med Elite Crew så der startede vi. Her fik jeg så en aftale om at mødes til et interwiev senere kl. 12.30. Skulle udfylde nogle papirer og så snakke med Madeline om hvad jeg søger osv.


Herefter var vi hos The Crew Network hvor vi snakkede med Robert og jeg var til samtale hos Duncan. Det var hurtigt overstået og han var super flink.


Hos Luxury Yacht Group skulle jeg lige har styr på din sidste papirere som jeg ikke kunne ordne hjemmefra. Her kører det hele over nettet og først når en kaptain ser ens profil bliver man ringet op. Det virker super godt med alle jobs der bliver lagt ind på ens profil, så skal man ind og "Decline" eller "Confirm". De kigger så på hvem der er interesseret og sender det videre til kaptajnen. Det kan i også føleg lidt upersonligt i forhold til de andre agencies.


Jeg gik et smut forbi The American Yacht institute hvor jeg vil tage et kursus i "Silver Service". Et kursus der er godt at have.


Da kl var omkring 17 besluttede vi at det var nok for i dag. Gik forbi Publix på vejen hjem ad. Vi havde snakket om at drikke en øl på Waxy's, en irsk pub hvor alle i branchen mødes men vi var lidt trætte og havde lidt rigeligt at slæbe på, så det droppede vi.

Beretnings info

 
Travelmarket Danmark
Rejsesøgemaskinen Travelmarket.dk søger mere end 1.000 websider for at finde den bedste og billigste rejse til dig.
EmediateAd