Travelmarket Danmark
Vælg land:
Log ind
 

Gratis Rejsedagbog

 

 
2007 » Beretninger » Den første uge...

Den første uge...

Min første uge gik rigtig godt…


 


Mandag var jeg i Crewmess og Bridge, Tirsdag lidt i Laundery og Bridge, Onsdag i Laundery, Torsdag crewmess og fredag Bridge. En rigtig god uge hvor jeg skulle lære båden og rutinen at kende og livet på båden.


 


Tirsdag efter arbejde tog jeg med Jimmy og Graham ud og Kaitsurfe (surfing med skærm). De havde time med en instruktør og jeg gik med for at hyggens skyld og se dem kait. Det var en super lækker strand på den anden side af øen, vi tog bådens jeep.


 


Vi mødte 2 som også fik timer af samme instruktør og drak nogle øl sammen. Pige spurgte om jeg ville mødes senere og gå ud og få nogle øl, jeg sagde ja da jeg troede at alle skulle ud men opdagede for sent at hun lagde op til min :o( Blev selvfølgelig drillet hele vejen hjem og resten af aftenen da de fortalte resten af crewet. Funny…. Men det var nu ok hyggeligt hun var sammen med en masse venner så det var ok.


Onsdag gik jeg på stranden, Shell Beach. Torsdag slappede jeg af. Fredag kl. 18 fik vi af vide at der ville komme gæster 2 timer lørdag kl 19, hvor vi skulle ha’ crew dinner. Så vi besluttede at gå ud hvis vi blev kaldt på arbejde lørdag.


Det blev noget af en druk tur hvor alle blev pissed. Var hjemme kl 4 om morgenen…


Da vi sad på Select fik jeg af vide at der var kommet en yacht ind om eftermiddagen….. Mylin IV, griner. Så dem ville jeg lige smutte forbi lørdag og sige hej.

Beretnings info

Billeder

  • Her er så min båd, mit job og mit hjem, flot ikke...?!

  • Kriken.

  • Ultima III :o)

  • Marinen men Ultima til venstre.

  • Ultima til venstre. Lækkert billede.

  • Ultima til venstre..

  • Det var her vi sejlede ud og snorkle tirsdag efter arbejde. Super fedt.

  • Museum...

  • Ultima

  • Shell Beach

 
Travelmarket Danmark
Rejsesøgemaskinen Travelmarket.dk søger mere end 1.000 websider for at finde den bedste og billigste rejse til dig.
EmediateAd