Saa oprandt dagen hvor vi endelig skulle se Taj Mahal, symbolet paa Indien (og man kan self. ikke besoege Indien uden at se Taj!) men ogsaa en kaempe kontrast til den fattigdom som ellers dominerer Indien!
Vi var oppe allerede 05.15 saa vi kunne naa at opleve solopgangen, men pga. lidt morgensloevhed hos vagterne kunne dette ikke naes. Men vi fik taget de billeder vi skulle, set hvad der var at se, sammen med et par tusind andre turister.
Grundet Taj Mahal fotogeniske egnethed var der et utal af fotografer som tilboed at vise en rundt og tage billeder af os, foran, bagved, paa baenk, over baenk osv... Dette takkede vi da nej til, men kunne med stor morskab foelge et engelsk par, som ikke kunne modstaa og derfor naermest blev jagtet rundt med et kamera! Det var ret morsomt, men ALDRIG noget jeg selv ville udsaette mig selv eller min kaereste for!
Efter Taj Mahal, stod den paa lidt napping, og ellers har vi bare tullet rundt og hygget os med sjove Bollywoodfilm og internet. Agra er ikke specielt meget mere end Taj Mahal, saa det er med glaede at vi imorgen tager fra Agra, men nattoget, til Varanasi for at se ny by, opleve nye mennesker og nye guesthouses! ;)