Travelmarket Danmark
Vælg land:
Log ind
 

Gratis Rejsedagbog

 

 
kampala » Beretninger » Paa egen haand

Paa egen haand

Josephine er blevet syg, så nu er jeg på egen hånd!

Josephine havde det rigtig skidt i går, hun har haft ondt i halsen siden i søndags, og nu mente hun også, at hun havde fået malaria. En bloprøve kunne fortælle, at hun havde ganske ret. Nu får hun så en masse forskelligt medicin, og hun skal have fred og ro til at sove og slappe af.

Vores aftale i går med David, Nam og Lars Peter ville Josepine absolut have, at vi overholdt, og med heltemod stod hun aften igennem. David er den kæreste, sødeste og dejligste dreng på 8 måneder. Både Josephine og jeg kunne sidde med ham, men det var helt tydeligt, at han allerede er klar over, hvem der er de bedste i verdenen: mor og far. Vi havde en rigtig dejlig og hyggelig aften.

Da jeg kom hjem til gæstehuset var pigerne gået i seng, så jeg slukkede og lukkede i  huset efter efter mig.

Her til morgen har jeg lavet lidt arbejde, spist morgenmad, snakket med pigerne og nu vil jeg tage til Eden School. Børnene plejer at få slik, når jeg er her, og det skal de så have i dag. Lærerne plejer at få kager, men i dag skal de have æbler!!

Vejret er i dag - som i går - overskyet, og temperaturen er vel omkring de 19-20 grader. Det er ganske behageligt efter de meget varme dage, og jeg skal jo til at tænke på, at jeg snart returnerer til det kølige efterårsvejr i Danmark.

 

Beretnings info

 
Travelmarket Danmark
Rejsesøgemaskinen Travelmarket.dk søger mere end 1.000 websider for at finde den bedste og billigste rejse til dig.
EmediateAd