Saa er vi tilbage igen :) Denne gang med endnu flere spaendende og fantastiske oplevelser at berette om.
Vores rundrejse i Kina startede den 11. januar fra Tianjin, hvor vi floej til Chengdu. Chengdu er byen der huser pandaerne, som Kina er beroemt for, men ogsaa en by med et tibetansk kvarter! Det erfarede vi allerede foerst aften vi ankom, da vores hostel laa placeret i netop dette omraade. Vi saa baade munke, en dame med en abe og folk i tibetanske nationaldragter. Endnu mere tibetansk blev det, da vi skulle ud til Kinas beroemte gletsjer Hailuogou. Her overnattede vi to naetter i en bjergby beboet af tibetanere. Det var en sjov oplevelse, og vi saa blandt andet et tibetansk danseshow, hvor vi ogsaa selv deltog :)
Gletsjeren var utrolig smuk, ligesom naturen omkring den var fantastisk, vi fik et perfekt udsyn over landskabet fra vores Cable car. Det var en skoen oplevelse, men ogsaa en meget kold en af slagsen. (Kopnudler er fantastiske!!!)
Da vi efter to overnatninger i bjerglandsbyen kom tilbage til Chengdu, moedtes vi med drengene fra holdet plus de fire danskere, som havde undervist i Chengdu, mens vi underviste i Tianjin. Vi havde en hyggelig dag sammen.
Loerdag den 17. tog vi flyet videre til Kunming i Yunnan-provinsen, som ligger mere syd paa. Her skinnede solen fra en skyfri himmel, og vi noed den paa Hump hostels tagterasse, med tilhoerende store roede jordbaer, mums! Vi opholdte os kun i Kunming en dag, da vi besluttede os for, den efterfoelgende dag at tage natbussen til Lijiang, backpackernes paradis.
I Lijiang boede vi hos "MaMa" midt i den gamle bydel, som var fuld af kanaler og smaa stenbroer, og alt for mange butikker :) De tre dage vi opholdte os i Lijiang, fik vi bl.a. set black dragon's pool, som er en utrolig smuk soe med udsigt til snebeklaedte bjerge midt i en naturpark, fantastisk!
Tidlig tirsdag morgen tog vi bussen ud til Tiger-springs-kloeften, hvor vi trekkede i fire timer under en braendende sol. Opstigningen var lige ved at tage livet af os: bl.a. lodrette stiger paa 17 meter, uden sikkerhedsnet, med 110 meter ned til den brusende flod!!! Vi kom dog op til tiden og koerte traette og udmattede tilbage til "MaMa". Hos MaMa moedte vi mange interessante mennesker heriblandt to hollaendere, Anett og Jim, som vi sikkert kommer til at moede igen senere paa vores rejse. Lijiang er en anbefalelsesvaerdig by, det var ikke vores sidste besoeg.
Nu sidder vi saa i Dali og har idag haft en virkelig sjov tur paa hesteryg. Op og ned af bjergskraaninger, baade i skridt og trav og nogle gange med en loebende guide i haelende, som "proevede" at styre hestene med sten og kviste :) Vi ga' den los paa Chilou og Dodo, som til tider var meget sultne og derfor lavede nogle vilde afstikkere for at faa en gren at gnaske i.
I morgen den 23. januar skifter vi fra hest til cykel og skal rundt at opleve Dali og dens flotte natur paa egen haand.
Loerdag er vi igen tilbage i Kunming, hvorfra vi drager videre til Guilin mandag eftermiddag, hvor nye eventyr venter.
Bibi og Marie