Travelmarket Danmark
Vælg land:
Log ind
 

Gratis Rejsedagbog

 

 
sydamerika » Beretninger » Rio de Janeiro

Rio de Janeiro

Den smukkeste by jeg nogensinde har set! Her er så rent og pænt, med bjerge, søer, træer, parker og selvfølgelig smukke strande. Og folk er SÅ venlige og hjælpsomme, når man på en god blanding af spansk og engelsk forsørger at spørge om vej. Uha, det er godt at være Anne-Pande i disse dage! :)





Vi ankom hertil søndag morgen, og tog en taxa ud til Santa Teresa - et roligt kvarter af Rio. Her bor vi alle 8 i en danskejet utrolig flot lejlighed med udsigt over byen (meget smukt syn, især om aftenen).





Vi har indtil videre været på Ipanema stranden og skal selvfølgelig også nå et smut forbi Copacabana. Ipanema var utrolig flot, med masser af surfer-liv, kæmpemæssige bølger og brasilianske strandløver i mikroskopiske badebukser.





I går var vi på udflugt til Jesus-statuen, som skuer ud over byen oppe fra et bjerg. Vejret var helt formidabelt, uden en eneste sky på himlen - så udsigten var perfekt og endnu engang oplevede vi, hvor smuk en by Rio er. Det er virkelig utroligt - håber ikke det er sidste gang jeg er her.




Efter at have hilst på Jesus-drengen tog vi om aftenen til go' brasiliansk fodboldkamp i Rios største stadion, Maracanã. Vi købte billettter til de nedre pladser - der skulle efter sigende være lidt for godt gang i folk på de øvre sæder. Det blev vi bekræftet i da folk begyndte at strømme ind. I alt 31.550 publikummer overværede kampen mellem Brasiliense og Fluminense - sidstnævnte et af Rios 4 storhold. Det var semifinalen i Copa do Brasil - ret heldigt vi lige valgte at se fodbold den aften. Jeg har aldrig oplevet så vild en stemning - folk var HELT oppe og ringe. Det var virkelig en fantastisk oplevelse. Og der var gang i kampen - hjemmeholdet vandt 4-2 og der var både straffespark og om-straffespark. Meget interessant for en fodbold-interesseret pige som mig! :)




I eftermiddag skal vi op på Sukkertoppen - et højt bjerg, der stikker op midt i byen, hvor man tager svævebane op. Så skal vi se solen gå ned over byen deroppefra. Bliver garanteret flot. 




Nu vil jeg smutte ud i det dejlige vejr og forsøge at finde en bank, hvor jeg kan hæve penge - det er mildest talt umuligt at opspore en automat, der tager visakort. Meget frustrende - og mærkeligt det ikke er nemt i så stor en by. Kryds fingre!   

Beretnings info

Billeder

  • Gruppebillede med Rio i baggrunden.

  • Paa vej op til Jesus, holdt vi et lille stop ved et udkigspunkt med smukt view over byen. Sukkertoppen ses i baggrunden.

  • Mig, Krabbe og Karina paa tur i den botaniske haves palmeallé.

  • Udsigten over byen fra vores lejlighed.

  • Copacabana.

  • Mig og min homeboy, Jesus.

  • Til fo´bold.

  • Sukkertoppen i aftenlys.

 
Travelmarket Danmark
Rejsesøgemaskinen Travelmarket.dk søger mere end 1.000 websider for at finde den bedste og billigste rejse til dig.
EmediateAd