Travelmarket Danmark
Vælg land:
Log ind
 

Gratis Rejsedagbog

 

 
cecilie_i_mellemamerika » Beretninger » der var engang hvor mine sko faktisk var sorte...

der var engang hvor mine sko faktisk var sorte...

men efter weekenden er de blevet naermest lysebrune/graalige. 

vi startede fredag med at tage med en leget bus (eller bare en meget stor taxa) til san salvador, hvor vi foerst besoegte et rigtigt slumkvarter omkring hovedstaden.
Stedet var en gammel losseplads hvor folk der ingenting havde for 4 aar siden begyndte at bygge huse og nu lever der over 2000 familier der. 
det var ret elendigt. ved det mindste regnskyld vil deres plasik-trae-blikhuse falde sammen og skylde vaek. 
mange der boede der var arbejdsloese og havde ingen mulighed for at komme ud af fattigdom, da kommunen ikke kan give dem basale noedvaendigheder fordi de ikke ejer den jord de bor paa. derfor var der ikke elektricitet eller vand eller ordentlige toiletforhold. Men i det mindste behoeve de ikke ogsaa at leve i skrald for de satte det op paa den naermeste stor-vej og saa kom der en skraldebil og koerte det vaek. 
deres kloaksystem bestaar af en rille i jorden (lidt gustent) men i det mindste lugtede der ikke saerligt slemt naar man taenkte paa hvor varmt det var. 
vi fik lov til at tage billeder af deres huse og folkene og gennerelt virkede de som om de gerne ville have deres historie hoert, en midt i det hele besvimede Anne Sophie (aka staerke Randi) fordi hun ikke havde faaet vand nok. saa hun blev hevet ind i naermeste hus og fik vand og skygge og saa kom bilen og hentede os og koerte os til en restaurant. hun fik det ret hurtigt godt igen - hun havde dog hovedpine resten af dagen, men tror at mad og vand hjalp en hel del :)
bagefter tog vi til et kaempe shoppingcenter hvor middelklassen kunne gaa amok med at bruge penge paa maerketoej og dyre sko (det var noget af en kontrast at se dem naar vi kom direkte fra det fattige kvarter) og hvor mange koebte en mobiltelefon saa det er billiger for dem at skrive indbyrdes mens de er her i el salvador.
os Nicaragua-folk venter med mobil-koebning til vi naar nicaragua :)

derefter koerte vi en tur omkring rigmandskvarterende hvor der laa kaempe villaer i smaa gated communities hvor man skulle kende nogen for at blive lukket ind. de var virkeligt vulgert rige dem der boede der. sindssygt. 

naa saa fortsatte vi til stranden "el tunga" hvor vi overnattede paa et ret hyggeligt hotel med svimmingpool og gratis internet.
aftenen gik med mad og oel i baren hvor det var helt utroligt naemt at snakke med folk - de kunne stort set alle engelsk - og vi hyggede virkelig med baal og saa snakke om el salvadorianere som ikke forstod en brik :D rart :)
jeg var (utroligt nok) en af de sidste der gik i seng fordi mig og anna ida snakkede med bar-menneskerne og de fik sent fri og saa sad vi lige og fik en oel med dem efter deres vagt :)

faktisk blev vi lidt gode venner med dem og dagen efter var den ene min surferlaerer.
jeg virkelig STANK til surfing og syntes egentlig ikke det var ret sjovt saa brugte stortset hele min surfertime med at snakke med surfer-duden, fra aftenen foer, ude paa havet fordi jeg ikke kunne tage mig sammen til at komme ind igen :O 
en utrolig huggelig faetter som hedder Baltazar (aner ikke om det er stavet rigtigt) og som jeg snakkede ret godt med det meste af natten ogsaa - hvilket var paent dumt for dagen efter skulle vi bestige en vulkan og var saa traet at mine ben rystede og ikke ville baere mig, saa satte mig paa en sten og tog en lur og spiste en pandekage mens alle andre faktisk naaede toppen af vulkanen. men er utroligt glad for at jeg ikke kaempede mig derop for tilbagavejen var utroligt haard.
(vi startede nemlig oppe paa et bjerg og skulle foerst gaa ned, hvorefter man skulle op af vulkanen og saa samme vej tilbage - psykopat haardt!)

naa nu har jeg siddet her i evigheder og de andre har gang i guitaren saa de lokker :D
adios amigos haaber danmark er hygge uden mig :)

Beretnings info

 
Travelmarket Danmark
Rejsesøgemaskinen Travelmarket.dk søger mere end 1.000 websider for at finde den bedste og billigste rejse til dig.
EmediateAd