Travelmarket Danmark
Vælg land:
Log ind
 

Gratis Rejsedagbog

 

 
svennevig » Beretninger » Dodskorsel - En fortsaettelse!

Dodskorsel - En fortsaettelse!

                                       MATATU'en





-Korertojet-





Naar man kommer til Kenya, stifter man lynhurtigt bekendskab med et helt saerligt transportmiddel. Navnet paa dette er en "Matatu"! De er aldominerende i gade- og bybilledet, og kan ved forste ojekast nemt forveksles dem med en bus eller almindelig kassevogn med passagerer. Dette fordi de smaa eksemplare hyppigst er Nissan Caravan eller Toyota Hiaces, og de store udgores af... Busser!? Men man bliver hurtigt klogere. Er man ikke advaret paa forhaand, maa indtrykket vaere vildere, end det vi fik. Naar sidedoren bliver hevet til side (hvis de da ikke korer med den aaben) vaelter et solidt stykke reggaerytmer ud i hovedet paa dig. Din forste tanke er, om der sidder en flok rastahoveder derinde. Den anden tanke naar du ikke at taenke faerdig, da du bliver nodt til at springe indenbords, inden chaufforen jager automobilet videre.





-Transporten-





Trygt indefor, gaelder det hutigst muligt om at finde sig et saede, hvilket i de smaa Matatus virkelig kan vaere en udfordring. I en vogn som i Danmark max. ville vaere tilladt at fragte 9 personer, er der svejset ekstra saeder ind, saa kapaciteten er oget til 15-16 personer. Dette tal variere dog, da der alt afhaengig af "konduktorens" humor godt kan klaemmes en ekstra 2-3 stykker ind. Men trygt i saedet kan en tur, der let kan konkurerer med de vildeste rutchebaner, begynde! Oftest vil du altid ende bagerst i vognen, da de lokale som oftest er alt for erfarne til disse pladser. Det er et uundgaaeligt faktum, at det altid er bagerst vejbump, huller og almindelige ujaevnheder, har den storste effekt. I de store busser gor det for det meste turen lidt sjovere, naar du lige letter 20-30 cm fra saedet. Men i de smaa, er dit hoved placeret 5-10 cm under taget. Det vil selvfolgelig betyde, at du uden storre besvaer, godt kan gaa derfra med en mindre hjernerystelse, hvis du ikke udviser agtpaagivenhed!





-Underholdningen-





Til trods for at det er med en del mere af dit liv som indsats end i Danmark, naar du saetter dig i en Matatu, saa er det ogsaa en tur fuld af oplevelser. De fleste vogne er sparsomt indrettet, gamle rustne saeder og skrattende hojtalerer med alt for megen diskant, men med lidt held, havner du i en Matatu beregnet til elever. Denne model ligner noget, der lige har besogt "Pimp my Ride". Fine lyserode latexbetrukkede saeder, loftet flot dekoreret med diverse hiphop stjerner, og lige bag chaufforen det bedste... En fin plasmaskaerm hvor der vises alt fra oldschool Puff Daddy til lille Riheanna. Normalt er det dog bare nogle skingrer hojtalere der, paa et lydniveau gor alt konversation umulig, hovedsageligt blaeser reggae up, dog folger hiphop og R'n'B godt med.





De sidste features Matatuerne kan byde paa, er gedigen akrobatik. I en bus der korer 60 km/t, vaelger "konduktoren", en klon af den store fyr fra "Den gronne mil", i et sving, at svinge sig ud af doren, saa han i haenderne haenger 90o ud fra vognen. Hans flotte landing tilbage i bussen, vidner om hans hans store erfaring med den slags stunts. Den kenyanske traffik byder paa endnu flere interessante oplevelser, men jeg vil lade jer gaa for denne gang.





Til sidst et par hurtige facts:





- Stig kun paa en Matatu, hvis der er plads til at du kan side ned. Chaufforens frie korsel, gor at staapladser kan vaere saerdeles sundhedskadelige.





- Hold paa taske og vaerdier i lommerne. Lange fingrer og et baberblad kan let finde sted mens du hopper afsted. Jeg har dog ikke oplevet det endnu.





- Matatuer er gement billige i forhold til taxaer. En storby som Nairoby, vil kunne krydses for en 8-10kr.

Beretnings info

Billeder

  • Et eksempel paa en lille Matatu

  • Et par store Matatus

  • Sild i en tonde

 
Travelmarket Danmark
Rejsesøgemaskinen Travelmarket.dk søger mere end 1.000 websider for at finde den bedste og billigste rejse til dig.
EmediateAd