Travelmarket Danmark
Vælg land:
Log ind
 

Gratis Rejsedagbog

 

 
honduras » Beretninger » Vandhunde paa plasketur

Vandhunde paa plasketur

Inden jeg tog afsted hertil har jeg haft glaeden af at blive hjulpet paa mange forskellige maader, bl.a. okonomisk. Nogle af sponsorernes penge er blevet brugt paa en heldagsudflugt for boernene her i Suyapa. Hvordan det gik beskrives her:

72 boern, 30 laerere og moedre og en haandfuld danskere, alle proppet ind i en bus, og saa afsted. Efter at have vaeret ude og koebe mad paa det store marked, samt at have inviteret boernene fra Kinder og Guarderiaerne var vi klar til en udflugt. Udflugten gik til Renacer, et boernehjem i den anden ende af staden, hvor der er en pool.
Jeg fik aeren af at sidde med Josue paa skoedet i bussen, hvilket var rigtig hyggeligt, lige indtil den lille fyr skulle kaste op. Boernebraek er maaske ikke den bedste start paa dagen.

Da vi naaede frem startede vi med lidt bibelundervisning og leg inden boernene fik lov at gaa i vandet. Nogle af boernene var vant til vandet og sprang uden videre i. Andre startede med at staa lidt ude ved kanten, en smule bange for det vaade vand. Men efterhaanden som boernene kom i vandet synes langt de fleste, at det var rigtig sjovt.

Vi voksne fik lov at lege hest til den helt store guldmedalje. Stort set ingen af boernene kunne svoemme, hvilket gav os rigeligt at holde oeje med, men  eftersom ingen druknede, eller var taet ved, kan vi kun sige, at "hestene" klarede opgaven godt.

Op af eftermiddagen var boernen (og os lidt stoerre) godt traette. Busturen hjem var fuld af sovende boern. Og saa var der da ogsaa lige en enkelt, der skulle kaste op, men maaske er det bare et must, naar man koerer i bus med honduranske boern?


Beretnings info

 
Travelmarket Danmark
Rejsesøgemaskinen Travelmarket.dk søger mere end 1.000 websider for at finde den bedste og billigste rejse til dig.
EmediateAd