D. 29/11 kom dagen endelig hvor vi skulle ud på båden.
Vi fik pakket en lille taske (det var det man måtte have med). Martha tog sit kamera med og jeg lod mit blive derhjemme. Vi låste vores ting ind i deres opbevaringscontainer og gik tidligt derned. Vi skulle egentlig møde kl. 12.30, men da de 2 svenske piger, Elin og Andrea, kom ind kl. 10 ville vi gerne sige farvel til dem. De skulle videre op mod Cairns og vi ville ikke nå at se dem de næste dage.
Da de kom ind fortalte de glade om deres tur. Det var det samme sejlskib vi skulle med og vi havde noget at glæde os til.
Vi fik sagt farvel og så var det ellers bare at vente.
Kl. blev 12.30 og vi satte os klar ved marinaens indgang. Her blev vi præsenteret for endnu et papir, hvor vi skrev under på det ene og det andet (sådan er det vidst med alle sådanne ture i hele australien). Vi fik en kort instruks og skulle så bare vente på mandskabet, der ville komme kl. 13. Kl. 13.15 kom de endelig, de havde haft meget travlt med at rydde skibet og gører det klar til næste hold.
Steve, vores kok og hjælper kom og præsenterede sig. Vi fik endnu nogle instrukser og gik så ned til skibet. Her ventede de 2 andre besætningsmedlemmer. Den ene hed Tony og var vores skipper. Den anden hed Tom og var vores dykkerinstruktør.
Båden var med et stort sejl. Hele underdelen var malet blå og dækket var hvidt. Der var 3 nedgange til underskibet. 1 nedgang var skibberens styrested. Den brugte vi ikke. Den anden var midt på båden, og "hovedindgangen". Den 3. var oppe foran og gik ned til dobbeltkøjerne.
Nedenunder var der et køkken midt i skibet. Bag ved det var toiletterne og helt oppe foran var dobbeltsengene. Bagerst var skippers "rede" hvor han havde alle sine søkort osv. I siderne var der køjer. Hvis i får intrykket af at det var luksuseriøst, er det på ingen måder tilfældet ;) Det var råt og lidt dårligt lugtende nedenunder. Toiletterne gjorde det nu heller ikke bedre.
Efter vi havde hilst på mandskabet gik vi ned og valgte os en køje. Herefter sejlede vi ud af havnen. Vi gik ovenbords og satte os til at snakke med de andre på skibet, en blanding af massere af nationaliteter.
Vi sejlede direkte ud i nogle rimeligt kraftigt bølger og satte os på kanten af båden med benene ud over siderne. De næste timer sejlede og sejlede vi. Kaptajnen fortalte at da der endnu ikke var nogen der var blevet søsyge, ville vi hellere ikke blive det senere. Herligt :)
Endelig kunne vi se at de sejlede ind mod noget land - vores første stop. Her fik vi lov at hoppe i vores våddragter (mod stingers og andet sjovt) og så ellers bare ud og snorkle. Det var helt fantastisk at se korallerne for første gang i mange år ;)
Vi lå og plaskede rundt i en times tid, hvorefter vi sejlede videre til vores overnatningsted.
Maden var nu klar, sphagetti bolognese, og nøj hvor det smagte godt! Vi var alle rigtig sultne efter en lang sejltur...
Herefter blev vi sejlet ind til en stor badebro. Vi skulle gå ca. 500 meter om til en bar og et motel der lå på den ø. Her spillede vi volley og fik en snak med nogle af de andre fra de omkringliggende både. Senere gik vi tilbage til broen, hvor vi blev samlet op og sejlet tilbage.
På skibet kunne vi sidde og betragte den store stjernehimmel og ellers gøre hvad vi havde lyst til. Jeg gik tidligt til køjs (endelig kan man bruge det ord, og betydningen er rigtig) =).