Travelmarket Danmark
Vælg land:
Log ind
 

Gratis Rejsedagbog

 

 
ecuador » Beretninger » Min foerste uge.


 

  

Min foerste uge.

Hej. Saa er der snart gaaet 2 uger siden jeg rejste, og det er gaaet virkelig staerkt. Jeg har oplevet utrolig meget.

Jeg startede med at vaere i Quito i et par dage hvor jeg saa byen. Jeg tog ogsaa paa en mountainbiking tour til vulkanen Cotopaxi. Det var virkelig fedt vi var oppe i 5000 meters hoejde, der var ogsaa en glacier. Mig og 2 crazy New Zealaendere smed toejet deroppe. haha. Det kommer nok paa facebook. Bagefter cyklede vi ned af bjerget hvor vi koerte off-road, jeg styrtede en gang. ;)

Jeg tog en bus til Cuenca naeste dag. Det tog 10 timer og det var virkelig en oplevelse. Man koerer helt oppe i bjergene hvor der er fuldstaendig taaget og buschauffoeren giver den bare gas. Vi var ude for et trafikuheld deroppe men der var ikke saa slemt.

Jeg kom til Cuenca om aftenen og fandt hurtigt min hostfamilie. Jeg bor hos et aeldre aegtepar der hedder Elena og Eugenio, de er rigtig flinke. De har har et stort og fint hus hvor de tit inviterer deres boern og boerneboern over for frokost og aftensmad.

Jeg havde en hel soendag med dem da jeg ankom, skolen startede foerst om mandagen. Vi var i kirke om morgenen, hvor jeg nok var den eneste gringo, i hvert fald fik jeg mange blikke. Det faar jeg i det hele taget, da jeg jo skiller mig lidt ud. hehe. Vi var ogsaa paa landet hvor vi var paa et frugtmarked, bagefter spiste frokost med deres soen og hans familie. Det var lidt svaert at kommunikere da jeg kun kunne nogle faa saetninger og ord.

Jeg startede mandagen med at blive koert op til skolen af familien. Jeg moedte min laerer og de andre studerende. Alle var enormt flinke og det virkede rigtig lovende. Alle studerende har eneundervisning, og naar halvdelen af undervisningen er gaaet har vi pause og faar boller, the eller kaffe. Hver mandag i pausen er der ogsaa praestentation af nye elever.

Der er rigtig mange norske studerende paa skolen, da den eges af en nordmand. Der er en blanding et mix af gamle og unge paa skolen. Jeg faldt godt i hak med en canadier, en new zealaender og 2 norske piger.

Der er aktiviter hver dag efter undervisningen, den foerste uge har jeg bl.a vaeret til salsaundervisning, blevet healet af en shaman med min laerer, vaeret i byen med de andre studerende og vaeret paa restaurant og spist marsvin med hele skolen.

Min naeste beretning er min tur til Riobamba i weekenden. I kan se billeder fra det paa en af de norske pigers hjemmeside: http://sprellutiverden.blogspot.com/

Jeg har koebt en ecuadoriansk mobil. Hvis i vil have fat i mig skal i bare ringe paa 0059395917136 ikke andet. hehe min danske mobil virker selvfoelig ikke hernede.

Beretnings info

 
Travelmarket Danmark
Rejsesøgemaskinen Travelmarket.dk søger mere end 1.000 websider for at finde den bedste og billigste rejse til dig.
EmediateAd