Travelmarket Danmark
Vælg land:
Log ind
 

Gratis Rejsedagbog

 

 
usa2004 » Beretninger » Dagen i Washington

Dagen i Washington

Dagen startede ved en 9 tiden, vi skulle vente med at køre til atmyldertiden var ovre, da kl var 9:30 gik turen mod Washington DC. Ogefter 1½ time ankom vi, så skulle vi bare finde en p-plads, det vistesig at være lidt svært men efter noget tid fandt vi et p-hus.

 

Allede ting der er værd at se i Washington ligger på noget der hedder themall, det er en ca 2,5 mil lang græsplæne, som museumeer og andet godtligger rundet om. Vi startede ved stationen det ligger i samme ende somthe capital, vi regnede med at det ville være en smal sag at gå helevejen rundt, men vi blev meget klogere.

 

Vedhalvvejen gik vi ind i en bygning der engang havde været et posthus, davi var kommet igennem en sikkerhedskontrol (robert måtte tage sit bælteaf) tog vi elevatoren op i tårnet. Derfra kunne vi skue ud overWashington, lige med undtagelse af Capital Hill som er WDC højestepunkt, da man må ikke bygge højere end det. Det var et rigtigt flotskue, byen er meget flot, alle bygninger er tilpasset hinanden og mangeer arkitektoniske perler.

 

Derefter gik vi lidt vækfra the mall for at kigge på det hvide hus, det så vi sammen med 1 mio.andre turister(heriblandt 3 andre danskere), nå men så har vi også setdet, lidt sjovt at se noget man ellers kun ser i tv.

 

Vigik igen til the mall for at nå til Washington monumentet, der er enkæmpe obelisk på 169 meter, den er meget overvældende men den kommerførst rigtigt sin ret hvis man går længere hen ad the mall til LincolnMemorial, så kan man se den spejle sig i reflecting pool. Dem der harset forest gump har set den, skide flot.

 

Blandt demange monumenter der gemmer sig i bunden af the mall ligger et monumentfor anden verdenskrig, et kæmpe springvand og et for vietnamkrigen, deter en sort mur med navnene på alle de amerikanere der døde i krigen.Det gjore meget indtryk på mig var at der stadig er mange der læggersedler om savnede soldater ved sidstnævnte monument.

 

Efterat have set alt dette var det på tide at begive sig hjemad, men viskulle lige gå hele vejen tilbage, vi var på det tidspunkt godt trætte,da det var varmt og ikke alle besad det rette fodtøj. Men hjem komvi,hvor Isa og Ed ventede på at høre hvad vi havde oplevet.

 

WashingtonDC er helt sikkert et besøg værd, det er en helt særlig by der erhjertet af USA, man skal dog ikke regne med at kunne se det hele på endag og man skal være parat til enten at betale for at blive fragtetrundt(28$ pr. person) eller blive træt i fødderne.

 

Skrevet af Robert og Susanne

 

 

tilføjelse, Karina: meget høj fugtighed og sved på panden. Husk koldt vand og uendelig energi.

Beretnings info

Billeder

  • Wasington - Vietnam memorial

  • Wasington - Washington Monument set fra Lincoln memorial, med susanne

  • Wasington - Washington Monument set fra Lincoln memorial

  • Wasington - Lincoln memorial

  • Wasington - Washington Monument

  • Wasington - Anden verdenskrig Mounment

  • Wasington - Susanne og Robert foran det hvide hus, Robert med solen i øjene.

  • Wasington - Det gamle postkontor

  • Wasington - Robert og Lene

  • Wasington - Karina, HJ og Lene med Capital hill i baggrunden

  • Wasington - Karina og Susanne foran en panda

  • Wasington - Karina,HJ og Lene foran en panda

  • Wasington - HJ foran det nationale kunstmuseum

  • Wasington - Et egern på the mall spiser hos mc donalds

  • Wasington - Capital

 
Travelmarket Danmark
Rejsesøgemaskinen Travelmarket.dk søger mere end 1.000 websider for at finde den bedste og billigste rejse til dig.
EmediateAd