Travelmarket Danmark
Vælg land:
Log ind
 

Gratis Rejsedagbog

 

 
jorden_rundt_2007 » Beretninger » Rundu - overland tour 2 del

Rundu - overland tour 2 del

Vi havde en rigtig god dag paa quadbikes i Swakopmund. Efter Swakopmund koerte vi til Spitzkoppe, som er et omraade med sandslebne kaempe klipper og Bushmen malerier. Dagen efter besoegte vi Himba folket, meget interessant. De boede to familier sammen i landsbyen, ca. 50 mennesker. Byen bestod af smaa jordhytter og ingen af dem havde saerligt meget toej paa. Et folk som lever naesten upaavirket af resten af verden og med meget gamle traditioner. Der er undervisningspligt i Namibia og nogle af boernene fra stammen kom ikke tilbage igen til landsbyen, da livet udenfor virkede lettere at leve og lignende. Majken koebte en “makeup pung”. 2 beholder af horn og laeder. 1 med red oak, noget roedt ler som de smoerger paa hele kroppen. Den 2 beholder indeholder sort farve til at smoere under deres meget tunge smykker. Vi fik desvaerre kun billeder af kvinder og boern da maendene var i marken og vogte koerne. Her var man kun noget hvis man havde omkring 9000 koer.


Herefter gik turen til Etosha nationalpark hvor vi har set mere end 20 forskellige dyre arter. Elefanter, giraffer, loever, springbukke, stoerre og mindre med horn, zebraer osv. Vi overnattede paa et omraade der graensede op til et af vandhullerne i Etosha nationalpark og saa derfor flere dyr igen om aftenen. Elefanter der kom sidst paa dagen for at drikke,11 giraffer som knaekkedede deres lange ben for at kunne drikke, naesehorn, zebra flokke, hyaener, oryx osv. Vores guider siger at vi har vaeret heldige og naar vi kigger paa vores billeder kan vi kun vaere enige. I samme park tog vi paa en safari tur og saa 3 loever der sloges “legede” meget spandende. Senere ogsaa en loeve flok paa 6 loever og mange mange andre dyr paa de store savaner.


Paa vej mod Rundu stoppede vi paa in resteplads for at faa lidt middagsmad. Inden vi fik pakket helt ud, stod der ca. 15 boern rundt om os fra de omkring liggende landsbyer. De havde naesten ingen toej paa sig, beskidte og meget sultne. Nogle af os opgav at spise og samlede al maden tilbage i den store gryde som Ricardo (fra Australien) delte ud til boernene. Det var en meget maerkelig foelelse at miste appetiten paa denne maade og blive trist… men ogsaa rart at foele den anden del af dette smuk land og ikke mindst at kunne se boernenes glaede over at faa lidt mad.


I Rundu besoegte vi ovambo folket. Vi saa deres skole… eller de bygninger der laa oede paa marken. Maendene spillede fodbold mod drengene fra skolen og damerne spilledede netbold mod pigerne. Laederbolden overlevede kun denne kamp pga hoejt graes og masser af tornebuske er fodboldbanen. Senere saa vi en af deres landsbyer som igen bestod af ler hytter og intet andet. En laerer tjener mellem 2000-3000 danske kroner pr mdr.

 

Knus Niklas og Majken

Beretnings info

 
Travelmarket Danmark
Rejsesøgemaskinen Travelmarket.dk søger mere end 1.000 websider for at finde den bedste og billigste rejse til dig.
EmediateAd