Hilsen fra Melbourne
Saa er vi kommet til Melbourne. Her skulle ifoelge rejseboegerne vaere omkring 20 grader men pt er her 37 og solen bager dejligt paa os. Der er desvaerre ingen strand i byen men i morgen skal vi paa tur til great ocean road fra 7.00-20.30 saa maaske kan vi faa lidt luft fra havet der?
Vi har vaeret paa besoeg i Melbournes gamle faengsel, der hvor Ned Kelly deres lille folke helt tilbragte de sidste mdr. inden de hang ham. Da vi ankom og skulle ind fik vi hver et lille kort med navn og forbrydelse fra en tidligere fange og en skuespiller dame fik saa den naeste time til at gaa med at spille fangevogter, faa os ind i cellerne og foele at vi traadte lidt tilbage i tiden og at det absolute ikke var et rart sted at vaere.
Majken proevede samme dragt som Ned Kelly og hans broedre / venner havde paa da de kom i skudduel med politiet og Ned blev taget til fange. Niklas fik taget forbryder billedet og maatte en tur i gummicellen, hvor tosserne opholdt sig i gamle dage.
Ellers har Majken SHOPPET fin kjole og vi har hygget os i det gode vejr.
Tak for jeres beskeder. Vi nyder stadig rigtig meget at laese jeres beskeder her paa hjemmesiden, samt at skrive lidt post kort og ringe til nogle faa af jer.
Knus Majken og Niklas
PS: Isa fra i dag er der kun 1 mdr. til at vi lander i Danmark og vi glaeder os til at komme hjem og julehygge med jer alle sammen.