Travelmarket Danmark
Vælg land:
Log ind
 

Gratis Rejsedagbog

 

 
linogstineudiverden » Gæstebog

  • Skriv i gæstebogen

  • Hej moster
    Vi har lige været en uge på Fiji, hvor det var rigtig varmt. Næsten for varmt. Vi orkede ikke det helt store, men det var så lækkert at være der, både hvad angår strand og afslapning. Ja det er altid lækkert med lidt ferie, det kan man altid holde ud. Selvom jeg nu også ser frem til at komme hjem og lave noget, og have en daglig rytme igen, hvor man ligesom ved hvad man skal lave. Vi var ude at snorkle på Fiji, hvor vi snorklede med 3 hajer under os. Puuh det var vildt, men de var heldigvis ikke så store - kun 1,5-2 meter.
    Ja du kan tro der skal shoppes, når vi kommer til USA, det eneste problem er bare at vi egentlig ikke må have mere i vores bagage end det vi har nu, så det bliver nok en dyr fornøjelse, når vi skal hjem igen!

    Ellers håber jeg det går godt derhjemme, udover at i er ved at være trætte af kulden.

    Varme hilsner fra backpackeren Stine

    27. | Stine |

  • hej Piger-:)
    I DK er der stadig vinter og varmt er det bestemt ikke, så ville gerne være hos Jer, hvor det lyder til at være varmt!
    I får rigtig set og ikke mindst prøvet grænser af, hvilket må være helt vild fedt og en kæmpe kæmpe oplevelse for Jer.
    Ungerne har vinterferie, hvilket de synes er helt vild fedt. Vi skal hjem til mormor & morfar i aften, for at fejre morfars fødselsdag - træls at du ikke kan komme, men inden man ser sig om er du jo hjemme igen-:)
    Fø I kommer hjem går turen jo lige til USA, hvilket sikkert også betyder shoppingtur eller er jeg helt galt på den ...

    Mnge varme tanker fra Grethe & familien

    26. | Grethe |

  • Kære Lin og Stine

    Jeg følger Jer troligt og vil lige sende en morgenhilsen fra et is- og snedækket Fanø. Det er 20 år siden øen har oplevet en vinter som denne og jeg kører hver morgen Anna til færgen, så hun kan komme på Handelsskolen i Esbjerg. Det er ikke muligt at cykle på de spejlblanke veje.

    Jeg følger Jer og glæder mig over, at I har så god en tur. På New Zealand bor min søster Vibekes steddatter Ingrid med mand og to børn. De er engelske og emmigrerede for godt 5 år siden. Unge mennesker, som er ved at være godt etablerede. Hun er illustrator og har gode jobs både lokalt og via mac til resten af verden-Børnene er født på New Zealand.

    Jeg ønsker Jer fortsat lun vind i sejlene - og sender Jer begge en kærlig tanke her fra Danmark. Christian, Anna og Flemming sender også knus !

    Gitte

    25. | Gitte Fanø |

  • kære Stine
    Et kæmpe stort tillykke med din runde fødselsdag.
    Knus fra familien i Vamdrup-:)

    NB: Skønt at høre, at det går godt i New Zealand.

    24. | Moster |

  • HIP HIP HURRA...... STINE TILLYKKE MED DE 20 ÅR, HÅBER DU FÅR EN DEJLIG DAG:)

    KNUS OG KRAM MOR

    23. | Mor Marianne |

  • Hej dejlige laeser.

    Vi er nu kommet til New Zealand. Vi ved godt at, vi ikke helt holder siden her opdateret, men vi proever saa godt vi kan. Det tager nemlig rigtig rigtig rigtig lang tid at oploade billeder herinde. Saa derfor sker det ikke saa tit, desaerre for jer derhjemme, men vi taenker tit paa at vi skal faa det gjort.
    Saa i er i vores tanker tit.

    En lille opdatering hernede fra. Vi er nu kommet til en by ved navn Wanaka paa sydoeen af New Zealand. Vi har vaeret i New Zealand i ca. en uge nu. Og vi allerede lavet rigtig vilde ting. Vi har sprunget skydive, floejet helikopter, set landskaber fra ringenes herre og gaaet paa gletcher, saa ja vi spilder ikke tiden ;)

    Vi skal videre til Queenstown i morgen, det er en af de stoerste byer her paa sydoeen, saa det skal nok blive godt. Vi ser frem til lidt storby, for alt hernede af bare smaat i forhold til Australien. Men det har jo ogsaa sin charme, med smaa byer ik? ;) (Host host Vojens og Roedding)

    Men det var den lille opdatering jeg havde til jer. Saa pas paa jer selv, til vi skrives naeste gang. Og vi lover at der snart kommer nye billeder herind.

    Kaerlig hilsen Lin - New Zealand.

    22. | Lin - Wanaka, New Zealand. |

  • Hej Kirsten og co. :)

    Det var så lidt med hensyn til postkortet :) Vi er nu i New Zealand og har været her i 8 dage pt. Det er utroligt tiden går så stærk, vi kan slet ikke forstå det. Vi er derfor halvvejs, med hensyn til vores rejse, hvilket vil sige at vi har 7 uger tilbage.

    Er da sikker på Allan gerne vil med Down Under engang i fremtiden. Ellers skal jeg nok snakke med ham, og få ham overtalt :)

    Vi prøver så vidt muligt, at opleve en masse, hvis både tiden og vejret er til det. Det er nemlig ikke altid at de to ting vil samarbejde!! Desværre. Og nej Kirsten, må afsløre overfor dig at fjernsynet snyder, for de australske fyre er ikke ligefrem høje! Rimelig nitte. Men det tror jeg min mor er glad for :D

    Du må endelige hilse drengene igen, håber de har det godt :) Og Allan kan være helt rolig, jeg kommer glædeligt ned på skolen igen som vikar :)

    Lover dig at jeg/vi vil nyde resten af vores rejsetid. Der er stadig meget vi ikke har set endnu, og som venter lige rundt om hjørnet :)

    Varmeste tanker Stine

    21. | Stine |

  • Hej Stine og Lin:-)

    Først og fremmest mange tak for postkortet. Vi blev rigtig glade fordi du - Stine - havde tid til at tænke på os.
    Og så har jeg lige fundet ud af hvordan jeg kan holde øje med jer down under. Det har godtnok været spændende lekture at høre og se hvad I får tiden til at gå med.
    Nu ved jeg hvor jeg kan henvende mig, hvis ...... nej når, Allan skal luftes på den anden side af kloden.
    Uha sikke oplevelser I får. Og jeg synes godtnok at I er ihærdige med kulturelle oplevelser. Det virker nærmest som om I opfører jer ordentligt.
    Stine - hvad med de australske fyre ???? Var der noget ved dem?? De ser jo godt ud på fjernsyn :-)

    Jeg skulle jo hilse fra alle drengene her i huset. Allan ser frem til jeres hjemkomst så du - stine kan komme ned på skolen og bestille noget!!!
    Men nyd det nu i fulde drag. Og kom godt og helt hjem igen.
    Hils i Californien - dem som du ved vi kender :-)

    Mange kærlige hilsner fra Kirsten og co.

    20. | Kirsten Nabo |

  • Hej Grethe
    Det var så lidt med postkortet. Ved godt du ikke er glad for de kære edderkopper, men vi har altså kun set nogle meget meget små nogle. Så du bør næsten overveje det igen :)
    Her på New Zealand er det også rigtig koldt - der er 18 grader, og eftersom mine lange bukser blev taget i Australien, bliver jeg nu nødt til at have investeret i nogle lange bukser... Desværre Håber virkelig det bliver bedre, for ellers har vi bare ikke noget tøj at få på og det er da sjovest at rejse rundt hvis solen skinner :)
    Vi havde en rigtig god flyvetur til NZ, og bor på et lækkert hotel, men den luksus kan ikke blive ved... Så efter to overnatninger, regner vi med at finde noget andet, nok et hostel hvor backpackers kan være med i prisen :D Ej det er ikke så dyrt igen at bo på hotellet, vi giver ca.360 kr pr.nat for os begge tilsammen.

    I må hygge jer.

    19. | Stine |

  • kære Stine
    Tusind tak for postkortet. Det blev vi mega glade for, men om jeg nu kommer til Australien ved jeg nu ikke. Det er stadig mine små "venner", som jeg ikke er helt dus med, og nok aldrig bliver det-:)
    I Danmark er der stadig sne og koldt, så jeg ser frem mod foråret.
    Kathrine og jeg skal til håndbold kamp i dag, og Jes er på arbejde på Sjælland, hvor han har været siden torsdag. Han har rigtig travlt.
    Ungerne ser frem mod vinterferien, hvor jeg forhåbentlig også kan få fri et par dage.
    Rigtig god rejse til New Zealand og vi glæder os til at høre nyt ...
    Knus fra os alle 4 i Vamdrup - Grethe

    18. | Grethe |

  • Hej i 2.
    Jeg har lige siddet og kigget/læst om jeres oplevelser. Det ser/lyder vildt spændende.Jeg er virkelig meget misundelig.
    Jeg får nok besøge fra Australien til August/September, det bliver fedt. I går godt nok glip af den danske vinter, det er godt nok lang tid siden vi har haft så meget sne. Min søn har lagt en snebold i fryseren så den må i se når i kommer hjem. Ha´ det rigtig godt og pas godt på jer selv.(nok engang:vi savner dig på Enghaven Lin)Bodil og Erna har fået dine postkort og de er meget stolte.
    Mange knus fra Anni

    17. | Anni W Jørgensen |

  • Hej piger.

    Det er rigtig spændende at læse om jeres oplevelser.
    Jeg glemte helt at ønske jer en glædelig jul og godt nytår men bedre sent en aldrig. Det er rigtig koldt her hjemme i danmark. I må fortsat havde en rigtig dejlig tur.
    Vi mangler dig på enghaven Lin.
    Knuz Britta

    16. | Britta Lassen |

  • Hej i to dejlige rap ænder. " tak for sidst stine", det var nu dejligt lige at høre din stemme , hvorved vi ikke er i tvivl, med den begejstning der var i din stemme omkring alle jeres oplevelser og ligeledes alt det Kirsten og Keith gør for jer, ja de forkæler jer på det nærmeste. Om du ligefrem skal bosætte dig i Australien af bare begejstring deeeet, "der er langt på cykel", tænk lige på det ik`. De varmeste hilsner fra de kolde egne, kæmpe knus til jer og et Stort 5 tal fra mig, nyd det for fan... fortsat max ( dette var en ordre ) Hilsen far jan.

    15. | Lille Jan |

  • kære begge 2.
    Det lyder som om nytåret har været en helt fantastisk oplevelse og at Sydney er en enorm spændende by.
    Juleferien er snart forbi og ungerne skal igen i skole i morgen. Pu ha - det bliver virkelig hårdt, men heldigvis venter vinterferien forude. Skønt.
    Vi har igen fået en del sne i DK og her er rigtig koldt-:) - minus 17 grader i skrivende stund.
    Vi var rigrtig på udsalg i går i Vojens, så det var bare vild fedt. Jes fik en hel ny garderobe mens jeg var lidt mere beskedent. Samtidig var vi lige forbi mor og far. Du kan godt glæde dig til at se køkkenet. Det bliver vildt flot og er slet ikke at kende.
    Vi skrives ved.
    Knus Moster

    14. | Grethe |

  • Kære piger

    Vi sidder på Fanø sammen med Lise og May og nyder Jeres rejsebeskrivelse og billeder. Rigtig Godt Nytår ! Vi ønsker Jer af hjertet en god tur for livet. Hvor er det imponerende, at I foretager denne rejse. Jeg håber, at I fortsat får en mindeværdig tur, og at det hele vejen vil gå Jer godt.
    Mine kærlige tanker vil følge Jer undervejs.
    Kærligst Gitte

    13. | Gitte Fanø |

  • Hej med jer!
    Det er vildt hyggeligt i skriver til os herinde - bliv endelig ved med det :)

    Og mange tak og i lige maade. I kan tro det har vaeret helt fantastisk at fejre nytaaret hernede og saa lige i Sydney! Wauw Det var bare alletiders og noget jeg i hvert fald godt kunne finde paa igen, selvom jeg ikke er den store tilhaenger af nytaar! Men stemningen, jublen og fyrvaerkeriet var bare helt perfekt og udsigten faas ikke bedre (far ved godt du synes det er fantastisk og staa ude paa terrassen og kigge ud over Skrydstrup - det er ogsaa flot, men at kigge ud over Sydney Harbour Bridge er altsaa endnu mere fantastisk - sorry) :)
    Vi kom jo ind i aar 2010 10 timer foer jer derhjemme i Danmark, saa det var meget underligt at taenke paa. Vi sad faktisk hele dagen i en park paa et taeppe, og ventede paa at klokken skulle blive 21.00, hvor de har et mindre fyrvaerkeri for boernefamilier og saa det helt store kl. 00.00. Det er forbudt at fyre fyrvaerkeri af i byen, saa man kan slet ikke koebe noget fyrvaerkeri i butikker ligesom vi kan derhjemme. Egentlig meget rart, for saa er sikkerheden ogsaa det bedre.

    Sydney er en fantastisk by, og der er stadig meget at se, efter vi allerede har set det fantastisk flotte operahus, som Australierne er meget stolte af samt vi har set stadionet hvor OL blev holdt i aar 2000... Endnu nogle fantastiske oplevelser.

    Men ellers maa i have det rigtig godt, indtil vi skrives ved igen :)

    Knus Stine

    12. | Stine |

  • kære begge 2.
    Klokken er 01.04 og år 2010 er næsten lige begyndt. Vi ville lige ønske Jer et rigtigt lykkebringende nytår-:)
    Linda og Henrik og deres 2 børn har været her, men de er kørt hjem, da ungerne var ved at være trætte. Nanna har jo fødselsdag den 31.12. så det er jo en lang dag.
    Vi bruger tiden på at spille wii sammen med ungerne. Det er faktisk meget sjovt.
    Fortsat rigtig god tur, og vi glæder vi os til at læse mere om Jeres videre færden.
    Pas godt på Jer selv.
    Mange nytårskram herfra

    11. | Grethe |

  • Kære Stine og Lin:) I ønskes et godt Nytår og de bedste ønsker for 2010. Skønt at følge jer, i får sandelig set en masse- fortsat god tur og nyd den!
    Kærligst din Mor/Marianne

    10. | Marianne |

  • Hej!
    Så er d.25.december næsten gået her i Australien, hvilket betyder, at julen nu er ovre for vores vedkommende. Har faktisk ikke tænkt så meget over at det har været jul hernede, for man mærker ikke rigtig til det, kun at butikkerne er lukkede, ingen mennesker eller trafik på gaderne og ingen kulde! Vi var i dag ved stranden, eftersom der faktisk ikke var noget at lave, da alle butikker og aktiviteter her i Newcastle fejrede julen og derfor havde lukket. Vores julemåltid her til aften bestod af pasta med gode krydderier, samt lidt bolognese sovs - MUMS :D Savnede anden, så mor, den ser jeg frem til når jeg kommer hjem :) hehe
    Vi tager d.27.december bussen til Sydney, hvor vi så vil være det sidste stykke tid i Australien, sådan er planen i hvert fald lige pt.
    Vi er rimelig misundelige på jeres hvide jul, men må håbe det bliver en hvid jul igen næste år - ved i hvert fald at jeg vil sætte ekstra meget pris på julen næste år hjemme i DANMARK :)
    Ellers alt vel hernede. Vi hygger os, og deler lige pt et hostel værelse med en pige fra England på vores alder og en ældre dement dame, fra Sydney - vi tror hun er sidst i 70-erne!!!
    Nå, jeg vil slutte herfra og ønske jer alle en glædelig jul og et godt nytår, hvis vi ikke skrives ved inden ( men det gør vi jo nok :) )
    Kærlige julehilsner Stine

    9. | Stine |

  • kære begge 2
    Juleaften er gået, og som altid flyver den jo afsted.
    I år fik vi kalkun med hvidkål, rødkål, brune og hvide kartofler og sovs selvfølgelig - MUMS - maden var virkelig lækker. Spændende at høre, hvad I skal spise den 25. december.
    Ungerne var også tilfredse med gaverne, så det er jo dejligt.
    Sneen blev også liggende, så vi har haft hvid jul - sidste gang det skete var for 14 år siden.
    Håber også I får en god jul i varmen-:)
    Knus fra det kolde nord ...

    8. | Grethe |

  • Hey..
    Nu håber jeg i får oplevet en masse.. og at det bliver en tur for livet.
    Men ville lige sige glædelig jul down under :-) Misunder jer rigtig meget.
    Stine, glæder mig til et postkort.
    Big hugs, take care, Malene

    7. | malene jessen |

  • Hej allesammen. Jeg ville lige takke jer allesammen for at skrive til os i gaestebogen, det er skoent at hoere hjemme fra, isaer her i den dejlige juletid. Vi hoerer at i har en masse masse sne og mange minus grader der hjemme, og vi er lidt misundelige hernede. For vi har jo kun varme og ingen julestemning overhovedet! Men saadan skal det nok vaere naar det er saa varmt. Nok om det. Haaber alle har det godt og at i alle sammen faar en rigtig god jul og at den bliver hvid.
    Endnu en gang tak fordi i skriver til os her inde, det er vi rigtig rigtig glade for. Saa ved vi ogsaa at i kigge paa alt det vi ligger ud :) Men god jul til alle og godt nytaar! Alt godt herfra Lin.

    6. | Lin - Den udrejste :) |

  • Hej med Jer!!

    Jeg har været på jeres side, rigtig mange gange uden at i har haft skrevet!! Men pludselig er i på! Skont at høre om jeres oplevelser, og det lyder jo til at i har det RIGTIG godt SKØNT!!!
    Knuzzer Mor/Marianne

    5. | Marianne |

  • Hejsa

    Det er vild sjovt og spændende at følge med i Jeres tur. Det ser ud til og lyder som om I har det rigtig godt-:)
    Australia Zoo må have været en kæmpe oplevelse.
    Vi har stadig masser af sne i DK, og i går frøs det 16 grader, så man må sige det er mega koldt her.
    Vi hentede juletræ i går, så nu skulle vi snart være klar til juleaften og skønt at vi snart har juleferie.
    mange knus og fortsat god tur.

    4. | Grethe |

  • Wuhuu, glæder mig til at høre om det hele. I må ha´ en dejlig tur i to dejlige tøZer.

    3. | Nikoline |

  • HEJ Lin og stine!
    Dejlig , at man kan følge jeres færden herinde! Håber I har det godt.. det lyder varmt :)

    mange knus

    2. | Sigrid |

  • Jeg ville bare lige være den første der skrev i gæstebogen:). Men god tur til jer!

    1. | May |

  • Navn:*

    Kommentar:*

 
Travelmarket Danmark
Rejsesøgemaskinen Travelmarket.dk søger mere end 1.000 websider for at finde den bedste og billigste rejse til dig.
EmediateAd