Travelmarket Danmark
Vælg land:
Log ind
 

Gratis Rejsedagbog

 

 
kobbersmed » Beretninger » Første døgn i Beijing

Første døgn i Beijing

Så er vi godt ankommet til beijing og har fået vores første oplevelser. Hvor skal vi snart starte, der er allerede SÅ meget at fortælle?!


Men fra begyndelsen: Turen herover gik fint, men var lidt kedelig. Men det var rigtigt hyggeligt at møde de andre i gruppen, de er super fine allesammen!


Vi bor på et kæmpe internationalt universitet i udkanten af Beijing. Vi er blevet indlogeret på fine 3-mandsværelser, begge med én dansker og derudover Rasmus med en Polak og Stine med en endnu ukendt pige..
Dagen i går gik med rundvisning i området omkring universitetet og vores første kinesiske måltid i kantinen! - Vi havde ingen anelse om hvad det var, men det var virkelig en oplevelse og smagte okay..


Derudover var vi ude at købe kinesiske sim-kort til vores telefoner, en virkelig skæg oplevelse. Vi havde godtnok hørt at kineserne ver meget overtroiske, men troede ikke det ku være så meget.
Det er sådan så at priserne på telefonnumrene afhænger af hvor heldige de er. Jo flere 4-taller jo mere uheldigt, ligeledes er 8 og 1-3-5 heldige numre.
Alle danskere købte selvfølgelig et "uheldigt" nr, men hvis man agter at investere i et heldigt nr. kan det koste flere tusind kr.!! (se billedet)


I dag tog alle os danskere (og Rasmus`polak) ind til til Den himmelske Freds plads, det var stort endelig at se det.
Kina er virkelig et kontrasternes land. 100 meter væk fra den himmelske freds plads, hvor alt er stort og "turistet" fandt vi nogle små gader. med usle og beskidte huse. Her fik vi til gengæld en virkelig lækker middag til den nette sum af 20 Dkr. - Til sammenligning koster aftensmaden i kantinen ca. 4 Dkr (Far, du ville være i himlen her!)


Rasmus havde mødt en amrikaner, Wilson, som har studeret mandarin. Han tog os med til Perlemarkedet - et kømpe marked hvor man kan købe alt i fake, samt diverse ægte (og uægte) perler.
Efter det tog vi til Temple of heaven - virkelig smukt!!


her til aften mødtes vi igen med Wilson og nogle af de andre danskere. Vi tog ud for at spiste Hot Pot - en slags fondue, men alligevel helt helt anderledes , det skal opleves!!


Ja, så indtil videre har dagen været spækket med oplevelser. Vi sidder lige nu på en internetcafé og prøver at fordøje de mange nye indtryk, samtidig med at vi drikker en ualmindeligt dårlig kop kaffe..


En lille ekstra kommentar er at vi allerede nærmest er berømtheder herovre. Der er ikke mange turister fra vesten (selvom Beijing er hovestad!!) Så folk glor helt vildt og vi har allerede oplevet at få taget masser af billeder af os. Både i smug og hvor kinesere kommer og lægger armen om os. - De er meget søde og når man ser hvor glade de bliver vil man godt ofre de 2 min. det tager.


 


Det var alt herfra for denne gang. I overmorgen begynder undervisningen.


Ching Chang Chinaman!!  - The Kobbersmeds

Beretnings info

Billeder

  • Kineserne forstår virkelig at udnytte pladsen på en cykel

  • Gade 300 meter væk fra Den Himmelske Freds Plads - kontrast!!

  • Butik i den lille kinesiske gade

  • Kinesere får pomfritter og spiser selvfølgelig med pinde

  • Kineser tager billede af Rasmus og ukendt kineser

  • Rasmus med hans vinkende Mao ur

  • Prisliste over tlf. numre jo heldigere jo dyrere

  • Rasser, Søsser og homie Mao

  • Rasmus laver kineser tegn omringet af kinesere i deres subway

  • Vores taxachaufør fik en bøde lige da vi satte os ind - vi aner ikke hvorfor og vi skyndte os at gå

  • Kobbersmed på Den Himmelske Freds Plads

 
Travelmarket Danmark
Rejsesøgemaskinen Travelmarket.dk søger mere end 1.000 websider for at finde den bedste og billigste rejse til dig.
EmediateAd