Sorgens dag - Sidste dag i skolen
.Saa kom dagen, - hvor det var sidste gang jeg skulle hjaelpe til i 3. A. Klassen der huser Ledis og roedderne oev boev at jeg ikke skal hjaelpe dem mere det var nogle fede uger med dem.
Kys og soede breve...
Jeg moedte som jeg plejer ind I klassen kl 14.00, i dag har Doña Anas Guarderia haft lukket, saa jeg har haft hele formiddagen fri, hvilket betoed at jeg lige kunne naa at runde Multiplaxa (mit andet hjem), og koebe en lille gave til dem allesammen.
Saa jeg havde koebt smaa papirsposer med motiv og fyldt med slik, og skrevet et held og lykke med eksamen kort, en meget lille ting for mig, men det betoed rigtigt meget for dem, og som tak inkasserede jeg op til flere smaa soede breve, og kys saa det var jo det hele vaerd:o)
Klassen sluttede tidligere idag, paa grund af eksamen i hele naeste uge, og eftersom vi pludselig havde rigtig god tid, endte det med, at jeg inviterede dem dem der ville, med hjem og se vores lille hus - saa vi fik sagt farvel med stil.
Engelsk i ferien - forhaabentligt en succes!
Hvis alt gaar efter planen, er det dog ikke sidste gang jeg ser 3. A og Ledis, for som den opmaerksomme laeser nok har bemaerket, saa er vi ved at stable engelskundervisning i ferien paa benene - og har som optakt hertil vaeret rundt i samtlige klasser paa Genesis - og lavet lidt "propaganda" - ligeledes i 3.A og de var rigtigt klar paa at laere engelsk i ferien og har spurgt mellem 10 og 20 gange hvilken dag det PRAECIST starter med "Clasé de ingles" - saa jeg haaber at deres entuiasme varer ved til efter eksamen ogsaa:-)
Jeg er i hvertfald glad for at vi skal igang med at undervise i engelsk paa Genesis, saaledes at vi kan bibeholde kontakten med eleverne, dette er velogmaerke kun en mulighed hvis de dukker op :-)
Naa folkens, jeg vil ud og holde weekend nu, den staar paa tur til turistbyen "Valle De Angeles" i morgen, sammen med nogle hoveder fra Suyapa og paa soendag skal vi til Frokost " Comidas de tipical Honduras" hos Socialarbejderen paa projektet - Sandra. saa vi har nok at give os til, tiden flyver - naesten for staerkt og pludselig er jeg tilbage i DK...
Ha det rigtigt godt & god weekend! :o)
solskins knus herfra