Hej alle
Jeg vil lige starte med at sige det er super dejligt at i skriver i min gaeste bog, bare lige skriv lidt, man foeler virkelig at ens arbejde med at lave saadan en travellog bliver beloenet, det tager laaangtid at skrive det her og tiden er som regel knap i forvejen, men endnu engang 1000 tak for alt support hjemmefra !
Det er lidt svaert hvor jeg skal starte, men jeg vil proeve alligevel.. :)
Jeg har vaeret rundt og snakke med en masse agencies, for at vise mit ansigt, sige jeg er i byen og klar til at arbejde daywork!
naar man kommer ind til et agency, bliver man moedt af en receptionist eller ved de mindre steder, en sekretaer der altid er soed og byder dig paent velkommen.
Man bliver som regelt bedt om at vente eller gaa over til en computer og uploade sit CV, eller giver dem ens USB Flashdrive, hvor man har en updated version af sit CV paa, saa goer de det for en.. :)
Deres efter faar man enten en ny tid til et interview eller kommer ind med det samme, jeg har allerede lavet 2 interviews.
Og alle sammen er forskellige saa ved snart ikke hva jeg skal stole paa, nogle mener at man ikke skal have knickers paa og andre siger at en farvet polo er godt nok og andre ikke, der er saa mange forskellige meninger, men jeg tager det helt roligt, lytter nu mest til henrik og sandi da de VIRKELIG ved hva det hele gaar ud paa :)
Jeg har DESVAERRE ikke hoert fra john drugash kaptajnen fra M/Y katina, men jeg har ogsaa en del tid til det endnu, vil virkelig gerne til barcalona, det vil aabne saa mange doere at komme med M/Y kismet, og vil det vil endda MAASKE give mig et fuldtids arbejde, men jeg er aaben for alle muligheder.
Imorgen loerdag, skal jeg flytte herfra, da jeg foerst og fremmest skal ud og proeve selv og moede andre mennesker, og da henrik og sandi skal have lidt privat liv, jeg synes det er helt fint og kan ikke beskrive hvor taknemmelig jeg er for at have dem ved min side, de er bare kanon soede til at hjaelpe mig ! Henrik fortaeller om de fejl han har lavet, og soerger for at jeg ikke laver dem, Saa hva mere kan oenske sig!
Men ja jeg skal flytte over til noget der hedder mary's crew house, hvor der er swimming pool og internet med i prisen.
Paa de sted bor der andre yachties, saa jeg kan laere dem at kende moede andre og hoere om deres erfaringer.
Det glaeder jeg mig til, selvom jeg har det rigtig godt her ved henrik og sandi.
Jeg har uploaded lidt billeder det er bare lidt biler og fra en Thai restaurant vi var paa, det vrimler rundt med fede biler, den ene laekre bil efter den anden, det er kun biler vi kan droemme om hjemme i lille Danmark.
Jeg vil til at slutte for nu!
Miss you all ! :)
Over and out !