Saa fik jeg lige lidt tid igen.
Sidder lige nu i Sarasota, hvor jeg bor hos Theressas søster. Jeg tager mit dykkercertifikat her, så jeg kan dykke i sydamerika. Theressas gode kammerat Eric er dykkerinstruktør her, så han har givet os en rigtig god pris og masser af ekstra hjælp. Hvilket man nok må sige har været nødvendigt, da Theressa og jeg ikke er de skappeste fisk i havet. Så de sidste to weekender har jeg brugt i Sarasota med at lære scubadykning og hænge ud med Thessas venner.
Søndag aften tog jeg så Greyhound bussen tværs gennem staten Florida (6 timer) for at komme til Fort Lauderdale for ugen. Heidi - min gamle efterskoleveninde og hendes venner var nemlig i byen for at søge arbejde på yacths og tage deres STCWkursus. Super godt at se Heidi igen - og vi var nu en hel danskerflok på 5 der havde egen bil og hus i Lauderdale. Rigtig fedt. Mandag aften købte vi ind til barbeque og party og inviterede Robbie og Taylor over.
Ja, gensynsglæden ville ingen ende tage. at komme til Lauderdale var ligesom at vende hjem til alle sine venner. Hvorfor vi besluttede os for, også at give Henrik (som jeg tog afsted fra Danmark med) og hans nye båd et besøg.
Tirsdag morgen blev en hektisk morgen. For vi blev smidt ud af crewhouset, p.g.a. Robbie havde parkeret udenfor huset - og man må åbentbart ikke have gæsters biler stående over natten. Hmm... ik særlig cool. Pigerne skulle jo op i skole til deres kursus og havde nu intet sted at bo. Heldigvis (efter stor forvirring og mange opkald) fandt vi et nyt crewhouse til pigerne. Jeg besluttede derimod at tage imod tilbuddet om at bo på Robbies båd.
Robbie arbejder som Deckhand på "Argusea" (tjek http://www.peterkehoe.com/Argusea.htm ) , og jeg har fået arbejde på båden de næste 2 uger, indtil vi rejser til Sydamerika. Det er rigtig hyggeligt at bo og arbejde på båden, Sue og Brian som er Captajn og Chief Stew ombord er rigtig søde og jeg arbejder for det meste udenfor sammen med Robbie.
Ejeren af Argusea er netop død, så båden er til salg. Den ligger derfor ved hans palads på Hillsboro beach, Palm Beach. På den ene side af huset er privat strand og poolområde, på den anden privat tennisbane og the intercostal med Argusea. Jeg har aldrig i mit liv set noget så blæret som det hus... håber jeg kan snuppe et par fotos inden jeg rejser videre.
Hele to dage i træk er jeg endt i the intercostal (ligesom i amsterdam kaldes kanalsystemet her the intercostal). Begge gange fordi Robbie og jeg har siddet i gummibåden for at vaske siden af båden og uden vi havde opdaget det er linen gledet løs - og hvem tøver selvfølgelig ikke med at springe i for at rede robbie og gummibåd? Ej, vi har det rigtig sjovt sammen... og det trækker selvfølgelig også op, når man bliver betalt 200 dollars om dagen og har fri husleje og kost.