Vi har soegt en del paa vaerelser paa en hjemmeside vi har faaet anbefalet, for at finde et mere permanent sted at bo. Pludselig var der hele lejligheder til samme pris som det koster at leje et vaerelse. De sidste dage har vi derfor sendt mange mails til dem som lejer lejlighederne ud, det ville jo vaere super fedt. Hvert svar vi har faaet har lydt saadan at han pga arbejdsmaessige aarsager er i Vestafrika, men at vi bare kan saette penge ind paa hans konto for en maaneds husleje og saa skal han nok sende os noeglen!
Jeanette og jeg var naesten fra starten sikre paa at det var fusk, men da vi havde oplevet det saa mange gange,blev vi alligevel lidt I tvivl om hvorvidt det bare var saadan man gjorde hernede?!
Vi besluttede at tale med personalet fra vores center, for at vaere sikre paa at vi ikke blev ved med at sige nej til noget som var helt normalt.
Som vi havde gaettet bekraeftede Craig at det var fusk og at vi bestemt ikke maatte hoppe paa den. Det viser sig at de har haft problemer med det for 6 maaneder siden, men nu er det vidst vendt tilbage igen!
Det var super at vi snakkede med centeret, for nu har de sat advarsler op saa der ikke er andre der bliver I tvivl og maaske ligefrem springer I faelden.