Jeg ankom til Laos hovedstad Vientiane midt i fejringen af det Thailandske nytår. Nytåret fejres på flere måder, hvoraf den mest synlige er en stor og utrolig sjov total vandkamp.
Ifølge egnens traditioner bruger man nytåret til at vaske Buddhaerne i de mange templer. På denne måde vasker man det hedengangne års oplevelser væk. Nytårsfesten har i dag taget en hel anden drejning. Nu smider man også vand på hinaden og i særdeleshed turisterne. Eftersigende bliver sidste års synder så også skyllet væk.
Nogle turister bliver sure over hele tiden at blive overhældt med vand af de lokale børn. Er du den type, så hold dig væk fra Sydøstasien i April :-). Man kan også vælge at lade sig rive med af stemningen og deltage aktivt i vandkampen. Det eneste du skal bruge er et godt humør og en flaske vand eller en monsterstor vandpistol. Laoterne byder gladeligt fremmede velkommen i vandmapen, og sætter pris deltagelsen, uanset om man er bevæbnet ned vandflasken eller den monsterstore vandpistol.
Under nytårsfestivalen er det næsten umuligt at bevæge sig rundt i Vientiane uden at blive våd. Først på dagen består truslen mest af børn, der er bevæbnet med forskellige vandbeholdere eller har adgang til en vandslange. Senere på dagen tager kampen til. Vejene i centrum er konstant våde, og den største trussel kommer fra kørende vandforte. 4x4 Pickup bliver forvandlet til forte ved at stille en kæmpe tønde med vad på ladet sammen med 4-6 laoter, der sprøjter vand på alle dem de kører forbi. Du er aldrig i sikkerhed :-).
Får du muligheden for at deltage i en nytårsvandkamp kan det absolut anbefales. Lad barnet overtage styringen og kast dig ud i det.