Travelmarket Danmark
Log ind

Nye ejere styrker MrJet

- med lanceringen af 2 nye tjenester til reservation af hotel og billeje, med konkurrence dygtige priser.

Cendant Corporations har købt det europæiske internetrejsebureau ebookers med varemærket MrJet under sig. Med de nye ejere i ryggen lancerer MrJet sine nye hotel- og billeje tjenester.
Nu har MrJet gjort det muligt at reservere mange flere Hoteller og udlejningsbiler online på www.mrjet.dk . Når en af verdens største aktører inden for rejsebranchen melder sig som ejer, giver det MrJet en styrke på markedet til at forhandle sig frem til gode kontrakter med de bedste priser.

- MrJet har altid formået at gøre det enkelt og nemt, samt billigt at reservere rejser online. Vores nye aftaler kommer til at presse priserne, og dette vil helt klart påvirke rejsemarkedet markant, og selvfølgelig gavne de danske forbruger, siger VD Gun Wikström.

De nye reservations tjenester for henholdsvis hotel og billeje er en direkte effekt af de nye ejere.

- MrJet vil få adgang til et stort udbud af rejsetjenester i hele verden og vil løbende tilføje nye produkter til det danske marked, siger VD Gun Wikström.

MrJet er en del af Cendant Travel Distrubutions Services, som i dag ejer mange rejserelaterede virksomheder, heriblandt Avis, Budget, Ramada Inn, HotelClub, Novasol og CheapTickets.com.

Gå til MrJets hjemmeside
 
Tekst:  travelmarket.com -
17.181 Brugere, 1.151.909 Billeder, 5.795 Filmklip
Få rejsetilbud med op
til 50% rabat

Rejsetilbud med op til 50% rabat
Dansk Flyprisindex hver måned
Virtuel prisagent til flypriser
... og meget mere
Travelmarket Danmark
Rejsesøgemaskinen Travelmarket.dk søger mere end 1.000 websider for at finde den bedste og billigste rejse til dig.
EmediateAd