MyPlanet - nu også fra Australien til Skandinavien
I 36 år har MyPlanet sendt tusinder af rejsende på store oplevelser Down Under og er nu klar til at gøre det samme den modsatte vej til Danmark og Skandinavien. MyPlanet vil dermed yderligere styrke sin position på det australske marked.
MyPlanet, Skandinaviens førende for rejser til Australien, har købt Bentours, der tillige er Australiens førende, når det gælder rejser den anden vej til Skandinavien plus Island, Finland, Rusland og de baltiske lande. I 2003 erhvervede MyPlanet en tredjedel af Bentours, og nu er opkøbet afsluttet ved, at den sidste del også er overtaget af MyPlanet.
Både Bentours og MyPlanet vil være at finde i Australien og deler adresse i hjertet af Sydney . Bentours navnet bliver fastholdt, da det har været på det australske marked i 25 år. MyPlanets kontor i Sydney vil fortsat servicere de mange skandinaviske rejsende i Australien og New Zealand.
MyPlanets administrerende direktør Annelise Dam Larsen udtaler: - Vi er glade for at kunne overtage Bentours. Købet vil styrke MyPlanets position på det australske marked og give os mulighed for ekspansion, da Nordeuropa bliver mere og mere populær som feriedestination for australiere.
Købet er strategisk for at blive førende på rejser fra Australien til Skandinavien, og et led i MyPlanets målsætning om at skabe tættere kulturelle bånd og udveksling mellem Australien og Skandinavien. MyPlanet har i 2003 etableret venskabsforeningen Scandinavian Friendship Society of Australia med kronprinsesse Marys søster Jane Stephens som protektor. Foreningen tager aktiv del i samarbejdet mellem de skandinaviskbaserede foreninger i Australien med henblik på at øge samarbejdet og synligheden af foreninger med skandinavisk tilknytning.
- Det royale bryllup mellem Kronprins Frederik og Kronprinsesse Mary og senest deres succesrige tur Down Under har sat yderligere fokus på Danmark og Skandinavien som turistmål, udtaler Annelise Dam Larsen, der selv mødte kronprinseparret under en reception i Operahuset i Sydney .
Bentours har netop udgivet den første brochure, hvor der kun bliver fokuseret på Danmark. Dette er sket i samarbejde med SAS og Danmarks Turistråd i anledning af H. C. Andersen-året.