Nær den første bungybro i New Zealand er "Bungy Dome" åbnet - en multimedie attraktion med dramatiske effekter om bungyjump.
Hele området omkring verdens første bungyanlæg ved Kawarau broen nær Queenstoen i New Zealand er blevet ombygget for cirka 30 millioner kroner. Den helt store nye attraktion er multimedia attraktionen "Bungy Dome". Bungy Dome byder på et 15 minutter langt show med dramatiske special effects og et teknisk avanceret lyd- og lyssystem. Bungy Dome har en roterende platform og kan rumme 48 personer ad gangen.
"Vores mål er at vise bungy til endnu flere personer"; siger Henry van Asch, der var blandt grundlæggerne af AJ Hackett Bungy i New Zealand. New Zealanderen AJ Hackett gjorde i 90´erne bungy / elastikspringet berømt ved blandt andet at springe i elastik fra Eiffeltårnet og fra en gondol ved det franske skisportssted Tignes.
Bungy Dome bliver ikke markedsført som bungy for dem der ikke tør - men er du blandt demer her et alternativ, hvor du kan holde fødderne på jorden.