Find rejsen til Jerusalem her
Teaser_short
Jerusalem er hjemsted for et af de mest hellige steder i verden. I byen møder man jødiske mænd med ørekrøller, uniformerede soldater og masser af turister. Byen bugner af seværdigheder, der hvert år bliver besøgt at hobevis af rejsende.
Fakta
Lokalt navn
Mest almindeligt er Jerusalem, men Yerushalaim ses også. På arabisk hedder byen Al-Quds.
Indbyggere
Over 600.000 (2000)
Tidszone
Når den er 12.00 i Danmark, er den 13.00 i Jerusalem.
Bedste rejsetid
Jerusalem er velsignet af en evig brise, der holder temperaturerne i ave hele året. Faktisk kan det godt blive så køligt selv på en sommeraften, at en jakke eller bluse er nødvendig. Ellers følger byen nu meget godt med resten af landet, hvad temperaturer angår, men varmen er mere udholdelig i Jerusalem.
Litteratur
Kultur og underholdning
Den nye bydel har et livligt, men dyrt natteliv i Talpiot-bydelen og et mere afdæmpet, men billigere omkring Ben Yehuda-street og "The Russian compound". Østjerusalem og den gamle by er mere eller mindre lukket efter solnedgang. Fredagsudgaven af Jerusalem Post fortæller, med hvad og hvor man bliver underholdt.
Overnatning / hotel
I den billige ende ligger de mange hostels i og omkring den gamle by. I den nye bydel findes der også en hel del, men de er generelt dyrere. Hoteller findes i alle prisklasser op til over 500 US$ per nat for et dobbeltværelse på King David hotel.
Bestil hotel i Jerusalem her
Bestil hotel i Jerusalem her
Lokal transport
Taxi
Der kører mange taxier i byen. De kan nemt hyres på gaden, og det er en god ide at aftale prisen, inden turen begynder, da de sjældent kører med taxameter.

Verdens helligste kvadratkilometer ligger uden sidestykke midt i Jerusalem omgivet af en sydende by, der summer af liv og gadelarm døgnet rundt. Gadelivet er en blanding af jødiske mænd i sort tøj med svingende ørekrøller, uniformerede og bevæbnede soldater, betagende smukke jødinder og naturligvis en flæskerand af turister der iler fra seværdighed til seværdighed for at få det hele med. Og der er nok at tage fat på. Mindre end fem dage er ikke nok, hvis man skal have et bare nogenlunde rimeligt indtryk af byen og dens befolkning.